Connect with us

Koktail

Winterovci budú prepisovať rodokmeň

Published

on

Reklama
Reklama

Viac Winterovcov v Piešťanoch nikdy nebolo. Až 35 potomkov rozvetvenej rodiny prišlo 19. mája z celého sveta na veľké stretnutie. Z priečelia hotela Sandor Pavillon sa na nich usmieval reliéf Alexandra Wintera, ktorý si pred 122 rokmi prenajal kúpele, začal zveľaďovať obec a svoje meno navždy spojil s Piešťanmi.

[singlepic id=13724 w=320 h=240 float=left]O tom, že je rodina naozaj široká sa presvedčili samotní jej členovia, keď sa vítali. Spoznávali sa najmä vďaka fotografiám a filmu Optimista režiséra Dušana Trančíka. Väčšina americkej vetvy nikdy na Slovensku nebola. Výnimkou je Donna, pravnučka Františka Wintera. Počas svojej cesty po Európe navštívila príbuzné v Paríži a prišla sa pozrieť aj do Piešťan.

„Náš otec Franz bol veľmi skromný. Rozprával nám, že tu v Piešťanoch sú nejaké kúpele, ale až keď sa moja sestra Donna vrátila zo Slovenska povedala nám, že to sú KÚPELE!“ hovorí jej brat Stephen Winter v kravate strýka Paula, ktorý im návštevu Slovenska odporúčal: „Keď sa vrátitedomov, určite zažijete príjemné chvíle,“ hovorieval.

[singlepic id=13728 w=320 h=240 float=right]Stephen, Donna aj ich brat Terence pracujú vo filmovom priemysle a na Slovensko prišli aj s rodinami. Ich otec Franz si v USA zobral za manželku Curren, bývalú Miss Jamajka. Niektorí potomkovia Winterovcov sú preto Afroameričania. Stephen pripomenul aj tetu Doroty, Ľudovítovu vnučku, ktorá žije tiež v USA a je ich spojením s európskou časťou rodiny.

Reklama

Európsku vetvu zastupujú napríklad aj Imrichove vnučky Blanka a Katarína, žijúce vo Francúzsku. Katarína na tlačovej konferencii novinárom povedala, že budú musieť prepisovať rodokmeň. Vďaka stretnutiu totiž odhalili niektoré nepresnosti, pribudnú ďalšie mená a upresnia sa dátumy narodenia najmladších potomkov.

Jej sestra Blanka je častou návštevníčkou Piešťan, pravidelne sa zúčastňuje Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny. Preto sa často stretáva aj so sesternicou Kristínou Stankovskou, ktorá ako jedna z mála Winterovcov zostala žiť v Piešťanoch. Vo svojom príhovore pred odhalením reliéfu Alexandra Wintera za celú rodinu povedala, že si váži morálne ocenenie, ktorého sa dostalo jej predkom. Počas komunizmu boli totiž všetci prenasledovaní, aj preto mnohí emigrovali.

[singlepic id=13779 w=320 h=240 float=left]Dnes nesie meno ich rodiny ulica v centre mesta, reliéfy bratov Ľudovíta a Imricha zdobia priečelia Zeleného stromu a Balneologického múzea. Aj preto teraz vzdali Piešťanci poctu ich otcovi Alexandrovi a za prítomnosti celej rodiny odhalili jeho reliéf na priečelí hotela Sandor Pavillon, ktorý začiatkom 20. storočia sám zakladal. Autor reliéfu Dávid Švorc napriek obmedzenému počtu dochovaných fotografií vytvoril reálnu podobizeň.

Najstarší účastník stretnutia Andrej Schulz, vnuk Ľudovíta Wintera hovorí o svojom dedovi:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WfZl15M_htk&feature=youtu.be[/youtube]

Winterovci dnes tiež navštívili Hotelovú školu Ľudovíta Wintera. Zajtra ich čaká prijatie na mestskom úrade, slávnostný sprievod centrom a prehliadka kúpeľov. V sobotu sa spoločne poklonia pamiatke svojich predkov pochovaných na cintoríne na Bratislavskej ceste.

Pozrite sa ako vyzerali Piešťany za čias Winterovcov: Piešťany kedysi

[nggallery id=741]

Text: db Foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články