Connect with us

Koktail

Vo Zverlande pomôžu vašej mačke zbaviť sa plesne

Published

on

Reklama

Veterinárna klinika Zverland je jednou z najmodernejších v našom regióne a vďaka kvalitnej diagnostike dokáže účinne pomôcť vašim zvieracím miláčikom. Jedným z ochorení, ktoré sa diagnostikuje špeciálnou UV lampou je pleseň. Ide o  infekčné ochorenie povrchu kože, chlpov a nechtov, prenosné medzi zvieratami a aj medzi zvieraťom a človekom. Ochorenie najčastejšie postihne veľmi mladé alebo veľmi staré mačky, mačky choré alebo so zníženou imunitou, častejšie sú ohrozené mačky s kožnými poraneniami a s prítomnosťou vonkajších parazitov, najmä bĺch.

Screen shot 2014-11-29 at 10.35.49 PM

Reklama

Mačka sa môže nakaziť kontaktom s chorým zvieraťom alebo vystavením kontaminovanému prostrediu, príp. predmetu /napr. kefa/.  Typické príznaky sú svrbenie, zvýšené vypadávanie srsti, tvorba šupín až chrást, začervenaná miestami až bolestivá koža. Na diagnostiku ochorenia sa používa špeciálna UV- lampa, mikroskopické vyšetrenie chlpov, mykologická kultivácia chlpov, kožných šupiniek a chrást alebo kožná biopsia.

Screen shot 2014-11-29 at 10.35.17 PM

Reklama

Liečbu by mali podstúpiť  nielen  všetky choré mačky, ale aj tie, ktoré s nimi boli v kontakte, ale zatiaľ nemajú žiadne príznaky ochorenia.  Všetky postihnuté zvieratá musia byť izolované a pri manipulácii s nimi je vhodné používať rukavice. Dlhosrsté mačky odporúčame ostrihať alebo oholiť, dôležitá je pravidelná dezinfekcia prostredia. Na liečbu sa používajú jednak celkové prípravky a zároveň šampóny a spreje na lokálnu terapiu. Liečba štandardne trvá niekoľko týždňov.

Screen shot 2014-11-29 at 10.35.59 PMPR

Populárne články