Connect with us

Koktail

Víkendové čítanie: Benjamín Beck „Objavenie Dinotálie“

Published

on

Reklama
Reklama

Nedávno som v knižnici objavil zaprášenú, takmer rozpadnutú knihu zapečatenú voskom. Boli to zápisky akéhosi dávneho cestovateľa.

IMG_0403Opisoval v nich objavenie pradávnej Dinotálie. Na mape som však túto zem nenašiel. Na konci knihy boli dva čudesné lúče a schránka amonitu. Presne podľa priloženého návodu som so strachom v očiach zapojil konce lúčov do amonitu. Lúče sa rozžiarili a stál som pred časovým portálom do neznámeho sveta. Celý rozochvený som vykročil vpred. Zrazu som sa ocitol pred vstupnou bránou do Dinopolisu – hlavného mesta Dinotálie. Neveril som vlastným očiam.

Krajšiu zem som nikdy nevidel. S úžasom som sa díval na zlaté prepychové budovy, obrovské vodopády, rozľahlý prales a obrovských jašterov. Takýchto dinosaurov som nevidel v žiadnej encyklopédii. Zrazu som pocítil nad hlavou závan vetra. Nad hlavou mi preletel obrovský jašter. „Nechceš odviezť, kamarát?“, oslovil ma ľudským hlasom. Od vzrušenia som prikývol a už som sa vznášal nad mestom obrovskou rýchlosťou. Po chvíli sme pristáli na moste blízko rozbúrených vodopádov.

Zliezol som z jaštera a odvážil som sa prehovoriť: „ Volám sa Benjamín.“ Jašter sa mierne uklonil a prezradil mi svoje meno. Bol to Pterodactylus Billy. Ponúkol mi, že ma prevedie mestom. V Dinotálii žili ľudia a jaštery bok po boku. Jaštery boli veľmi inteligentné tvory, ktoré pracovali, študovali, bývali v prepychových domoch a ľudia boli ich najväčšími priateľmi. Billy ma pozval ku sebe domov. Za pár dní som spoznal Dinotáliu a stali sa z nás nerozluční priatelia.

Reklama

Svetlo na časovom portáli však slablo a ja som sa musel vrátiť. Billy mi vtisol so slzami v očiach do ruky jedno svoje pierko a ja som v poslednej chvíli skočil do časového portálu. Keď som otvoril oči, sedel som v knižnici nad tou záhadnou starou knihou. V ruke som zvieral Billyho pierko ako symbol nášho priateľstva a dôkaz o priateľskom spolužití ľudí a zvierat. Po líci mi stekala slza, ale v srdci som pociťoval obrovskú radosť a šťastie.

Ak raz na tú knihu aj ty v knižnici natrafíš, neváhaj a vydaj sa za dobrodružstvom do Dinotálie!

Benjamím Beck 4.B, ZŠ Mojmírova, Piešťany, 1. miesto v I. kategórii Próza, Literárnej súťaže mesta Piešťany v roku 2015.

Ilustračné foto: PNky

 

Populárne články