Connect with us

Koktail

Vedecká kaviareň bude na tému Noemova archa

Published

on

Reklama

Zbieranie zdrojov rastlín za účelom zachovania kultúrneho dedičstva a potravinovej sebestačnosti – to je poslaním projektu s názvom Expedícia zelená Noemova archa. V rámci séria podujatí s názvom Vedecká kaviareň bude vo štvrtok 24. apríla o 17.00 h v Kursalone na túto tému rozprávať Pavol Hauptvogel, kurátor genetických zdrojov pšenice a koordinátor národných a nadnárodných projektov zameraných na výskum genetických zdrojov.

psenica

Reklama

REKLAMA

zverland-2-april

Reklama

Podujatie organizuje Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany, ktorý je sídlom Génovej banky SR. Cieľom tejto inštitúcie je uchovávanie semien genetických zdrojov v životaschopnom stave. Ide o 181 druhov rastlín určených pre výživu a poľnohospodárstvo

Hlavnou témou prednášky bude pšenica a základné zdroje potravín. Rozprávať sa bude o tom, ako prebiehajú zberové expedície a prečo sú dôležité. Expedícia zelená Noemova archa totiž znamená zbieranie zdrojov rastlín za účelom zachovania kultúrneho dedičstva a potravinovej sebestačnosti.

Okrem pútavej prednášky, ktorá bude obohatená množstvom fotografií, si návštevníci budú môcť prezrieť aj reálne ukážky semien a klasov rôznych druhov pšenice. Vystavené budú rôzne vzorky zŕn pšenice pestovanej nielen na Slovensku, ale i v rôznych kútoch sveta. Tiež budú pripravené ukážky pšenice netradičnej farby zrna (napr. purpurovej, ktorá je dnes dosť populárna a využíva sa na výrobu chleba obohateného o prírodné farbivá), klasy netradičného tvaru (napr. tzv. viaczrnky a mnohozrnky), či druhy pestované kedysi a dnes.

Na zaujímavú prednášku a šálku kávy vo vedeckej kaviarni sú všetci srdečne vítaní.

(inf)

Populárne články