Connect with us

Koktail

Vaše PNky: Jarné prázdniny strávené v Banskej Bystrici

Published

on

Reklama
Reklama

Banská Bystrica, mesto mnohých tvárí, inak označovaná za metropolu stredného Slovenska, je krajským a okresným mestom. Vďaka počtu obyvateľov, ktorých  žije v tomto meste takmer osemdesiat tisíc, je radená na piate miesto v rebríčku najväčších miest na Slovensku. Prvá zmienka o Banskej Bystrici, ako slobodnom kráľovskom meste, pochádza z roku 1255, keď jej dal vtedajší uhorský kráľ Belo IV. práva na ťažbu surovín a takisto mestské práva.

CSS1Banská Bystrica je zaujímavým mestom nielen pre dospelých, ale i pre zvedavé deti. Mgr. Lukáš Mencl a Mgr. Bibiana Máliková, učitelia Cirkevnej spojenej školy, preto zorganizovali výlet pre žiakov piateho až deviateho ročníka do Banskej Bystrice.

Cesta vlakom trvala takmer štyri hodiny každým smerom a vyžiadala si jeden prestup v Žiline. Akcia s názvom „Jarné prázdniny strávené v Banskej Bystrici“, sa uskutočnila 23. februára 2016, v čase prázdnin.

Dvadsať žiakov, pod vedením pedagógov, navštívilo Múzeum SNP, spoznali zaujímavé pamätihodnosti mesta a videli nádherné historické centrum. Múzeum SNP má celoslovenskú pôsobnosť a je špecializované na vývoj slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 – 1945 s dôrazom na dokumentáciu protifašistického oslobodzovacieho boja a Slovenského národného povstania.

Reklama

Najznámejšia – stála expozícia sa nachádza v pamätníku SNP v Banskej Bystrici a je rozdelená do trinástich tematických celkov, z ktorých každý prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských i svetových dejín. Záujem malo u detí veľký úspech a vzbudzovalo v nich záujem o poznanie svojej histórie. S úctou a rešpektom pohlcovali myšlienky a slová technického sprievodcu.

Okrem základnej expozície, ktorej odborný výklad bol prispôsobený potrebám detí, mali žiaci možnosť návštevy interaktívnej výstavy ,,Koleso – Vedecká hračka”, ktorá sa nesie v duchu jedného zo základných vynálezov ľudstva, ktorý sa využíva vo väčšine technických odvetví.

CSSŽiakom sa výlet veľmi páčil. Už teraz sa nevedia dočkať na iný, ktorý si pre nich pripravíme.

Lukáš Mencl, CSŠ Piešťany

 

 

Populárne články