Connect with us

Koktail

V štedrovečernej rozprávke sa objaví aj herečka z Piešťan

Published

on

Reklama

Orest z rodu čarodejníkov je pôvodná slovenská rozprávka, ktorú len v auguste začal nakrúcať režisér Branislav Mišík. Dokončená bola v rekordne krátkom čase a STV ju odvysiela v premiére na Štedrý večer (24.12.) o 19.30 h na Jednotke. Popri známych i neznámych hercoch, môžete v rozprávke vidieť aj Zuzanu Slámkovú z Piešťan, ktorá stvárnila postavu víly Rosy.

[singlepic id=8701 w=320 h=240 float=left]Rozprávka, ktorá mala pracovný názov Fata, je o tom, že vo svete ľudí aj vo svete čarodejníkov je najmocnejším čarom láska. Kráľ Filip zranený v prehratom boji sľúbi čarodejnici Fate za víťazstvo a mier vo svojej krajine „to najvzácnejšie, čo má“. Netuší však, čo od neho Fata v skutočnosti žiada. Keď sa dozvie, že je to jeho maličká dcéra Radena, robí v zúfalstve všetko preto, aby ju zachránil. Celé roky márne hľadá Fatu a deň splnenia sľubu sa blíži… Medzičasom sa čarodejnícky učeň Orest zoznámi s Radenou a dozvie sa od svojho deda Vtáčnika, aký strašný osud ju čaká. Fata chce pre seba princezninu mladosť, aby sa navždy stala nesmrteľnou. Orest sa rozhodne konať, vydá sa na ďalekú cestu za čarodejnicou Darou, ktorá mu podľa dedových slov jediná môže pomôcť. Mládenec počas dňa letí premenený na bieleho holúbka a v noci kráča ako človek…Nakoniec po úmornej ceste, Daru nájde a vymení svoju čarodejnícku schopnosť premieňať sa na holúbka za jej vzácne rady. Musí však prekonať ešte veľa prekážok a útrap, kým sa dostane k Fate. A zoči-voči mocnej a nemilosrdnej čarodejnici je jeho osud, aj osud milovanej Radeny veľmi neistý…

Reklama

Zážitky z nakrúcania

[singlepic id=8700 w=320 h=240 float=right]Na natáčanie pozval Piešťanku Zuzanu režisér Braňo Mišík, keď ju videl v úlohách, ktoré mala v seriáloch Súdna sieň a Prvé oddelenie. „Hrám vílu Rosu, ktorá je veľmi plachá a býva v lese. Orest má získať rosu z jej vlasov, ktorú potrebuje na to, aby zachránil princeznú. Nakrúcali sme vo Vysokých Tatrách v Kôprovej doline pri Kmeťovom vodopáde. Je to 5 stupeň ochrany a vstup je len na špeciálne povolenie, aj to v obmedzenom množstve. Stanovisko sme mali v horskej chate, ktorú nám poskytli zlatí ujovia “lesáci“. Tam prebiehalo maskovanie a obliekanie. Potom sme sa presúvali asi 5 minút autom k miestu natáčania, ďalej sme museli “vyšlapať“ asi 400 metrov po klzkej ceste popri potoku až k vodopádu, a tam prejsť pár metrov vo vode na čistinku, kde sa mala objaviť víla Rosa. Terén bol veľmi klzký a nebezpečný. Mala som oblečené len tenké šaty a pod nimi len termoprádlo, ktoré som si však musela tiež vyzliecť, lebo sa pod kostýmom krčilo. [singlepic id=8688 w=320 h=240 float=left]Natáčanie trvalo  asi 4 hodiny, lebo sa hľadala správna pozícia, respektíve vhodný pohľad či pohyb, ktorý by bol najvhodnejší k textu a danej scéne. Najhoršie boli moje šaty, pretože boli neskutočne dlhé :-). Mala som urobiť štyri kroky a zohnúť sa k vodopádu a však nemohla som si pritom šaty zdvihnúť. Samozrejme , že som ich vždy pristupila hneď pri prvom kroku, a tak sme scénu opakovali a opakovali,“ spomína na nakrúcenie Zuzana Slámková.

Reklama

Pri nakrúcaní sa lámali rekordy

Do rozprávky boli prebrané viaceré prvky z mytológie a diváci sa okrem romantiky a rodinného ladenie rozprávky, môžu tešiť aj na špeciálne efekty či kaskadérske scény. Napríklad vypálenie dediny sa nakrúcalo v martinskom skanzene. Podľa vyjadrenia režiséra Branisalva Mišíka sú špeciálne efekty použité v rozprávke na slovenské pomery nadštandardné. Okrem Vysokých Tatier sa nakrúcalo aj na hrade Červený Kameň, v Borinke, na hrade Likava, v kameňolome Marianka, či v Demänovskej jaskyni.

Zlú čarodejnicu Fatu stvárňuje Petra Palevičová, kráľa hrá Ľubomír Paulovič. Úlohu čarodejníckeho učňa zveril režisér konzervatoristovi Patrikovi Vyskočilovi a princeznú hrá Katka Ochabová z amatérskeho divadla v Modre.

Režisér Braňo Mišík lámal pri výrobe rozprávky rekordy. „Nepoznám nikoho, kto by za taký krátky čas vyrobil-natočil, zostrihal a vôbec dal dokopy, tak kvalitnú rozprávku. Napríklad s hudbou sa muselo čakať až na finálnu verziu, keď mohol skladateľ napísať partitúru, naučiť to muzikantov a nahrať. V rozprávke je aj veľa efektov, na ktorých normálne pracuje povedzme stovka ľudí, tu ich bolo len pár a mali na to neskutočne krátky čas. Hlboko sa skláňam a teším sa na vianočnú premiéru“ hovorí na záver Zuzana Slámková.

Autor: ht/STV Foto: Zuzana Slámková

[nggallery id=377]

Populárne články