Connect with us

Koktail

V Slavnici chystajú letecký deň plný historických lietadiel

Published

on

Reklama
Reklama

Hlavným ťahákom podujatia budú veterány ako Spitfire, Mustang, Yakovlev, TBM Avenger, AT6 Zero. Airshow Slavnica 2012 sa uskutoční 9. júna na letisku pri Dubnici nad Váhom.

[singlepic id=28068 w=320 h=240 float=left]Piešťanskí fanúšikovia letectva si v termíne, kedy sa mali konať Národné letecké dni, prídu na svoje na ani nie hodinu cesty autom vzdialenom letisku Slavnica. Počas druhej júnovej soboty sa tam totiž stretnú letci z viacerých krajín a predvedú najmä historické stroje.

Chýbať však nebudú ani lietadlá Ozbrojených síl Slovenskej republiky – L39 Albatros a Mig 29 Fulcrum. „Na leteckom dni sa predstavia aj iné vzácne lietadlá a letci. Snažili sme sa vybrať tých najlepších z najlepších,“ píšu na stránke aviatikteam.sk organizátori. Z hľadiska obsahu i rozsahu pôjde podľa ich slov o významné podujatie európskeho významu.

REKLAMA

Reklama

Airshow Slavnica je venovaná 90. výročiu narodenia generála Otta Smika. „Letecký deň je vynikajúca príležitosť vzdať hold vynikajúcemu letcovi a človekovi, ktorý patril k najlepším z najlepších, tým pre neho najkrajším – lietaním,“ uviedol Ján Jendroľ, konateľ a majiteľ spoločnosti Aviatik, ktorá podujatie organizuje.

Otto Smik bol najúspešnejším slovenským pilotom v službách britskej RAF. Absolvoval stovky operačných letov a získal si povesť talentovaného stíhača. V novembri 1943 mu kráľ Juraj VI. udelil Záslužný letecký kríž – DFC. Otto Smik zahynul vo veku 22 rokov pri útoku v Holandsku 28. novembra 1944.

Prečítajte si aj: Letecké dni sa do Piešťan zatiaľ nevrátia

Text: M. Palkovič

 

Populárne články