Connect with us

Koktail

V Indonézií sa môže človek cítiť ako Robinson

Published

on

Reklama

Do exotických krajín sa dá ísť aj bez veľkej batožiny, drahých sprievodcov a množstva výbavy. Líder kapely Slobodná Európa o tom 18. októbra presvedčil zaplnený Kursalon. Whiskyho punkový štýl cestovania ponúka ohromné množstvo zážitkov, o ktoré sa prišiel podeliť na pozvanie Petra Punta Remiša.

[singlepic id=21165 w=320 h=240 float=right]Témou druhého pokračovania Whiskyho cestovateľského kina bola Indonézia a Filipíny. V týchto exotických krajinách navštívil miesta, kam bežní turisti nechodia, a chvíľami sa zdalo, že ani domáci. „Vošiel som do tej jaskyne, že idem sa iba tak pozrieť, bez zabudnutej čelovky a bola tam iba čorná tma. Po dvoch kilometroch zbadám trošku svetla, ale musel som prejsť cez vysokú a klzkú skalu. V polovičke si hovorím, tak teraz už sa zabijem,“ začal svoje rozprávanie Whisky.

Reklama

A pokračoval návštevou miest, kde boli iba pred 50 rokmi naposledy pozorované kanibalské praktiky: „Malo to skôr rituálne podoby, ľudia neboli ich hlavnou potravou, ale bol to brutus. Obeť priviazali o kôl, zaživa ho orezávali ako kebab, a jedli. Dnes už sú to kresťania.“

[singlepic id=21167 w=320 h=240 float=right]Ale publikum najviac upútalo jeho rozprávanie o Togianskych ostrovoch, kde sa aspoň na chvíľu môže človek cítiť ako Robinson. Turisti sa tam nedostanú, lebo by sa museli tri dni trmácať neprístupným terénom. Na celom súostroví nie je ani meter cesty. Nie je tam elektrina, internet ani mobilný signál. „Najväčší čávo z osady má generátor, ktorý si nakopne a večer dve hodiny mu štyridsiatka žiarovka svieti. To je tak jak keď má niekto u nás jacuzzu doma,“ komentoval Whisky. Napriek tomu, sú tam ľudia šťastní. „Všetci sa živia iba rybolovom a na trhu úlovky vymenia za to, čo potrebujú. Úplne inak im plynie čas. Nemusia sa o nič starať, platiť žiadne účty. Keď sú hladní povedia si: Hybaj Jožo pre rybu. A na druhý deň donesie zas Fero. Strašne sa usmievajú, lebo nič nemajú.“

Reklama

Ostatné miesta Indonézie miznú skúsenému cestovateľovi podľa jeho slov pred očami. „Tam, kde boli posledné opustené pláže, sa za tie roky čo tam chodím, zmenili na luxusné rezorty. Sú tam ožratí Nemci a Briti a všetko je zničené.“ Aj preto Whisky odporučil nezávislým cestovateľom, aby Indonéziu a Filipíny navštívili čím skôr. Iba tak budú môcť zažiť a vidieť to, čo on.

Podujatia v Kursalone pokračujú aj dnes. V stredu 19. októbra o 19.30 h tam zaznejú swingové melódie z celého sveta v podaní nového piešťanského zoskupenia SWING FORMATION, ktoré založil Ján Tatara. Zajtra, 20. októbra vystúpia iX v cykle OLDIES.  Vyvrcholením nabitého kultúrneho týždňa bude piatkový džezový koncert (o 20.30 h) FINE FOUR muzikantov zo susedného Rakúska –  Herwig Gradischnik – saxofón, Klements Marktl – bicie, Christian Havel – gitara, Milan Nikolič – kontrabas. 

[nggallery id=1167]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články