Connect with us

Koktail

Urbanex: Amfiteáter – spojenie divadla a prírody

Published

on

Reklama
Reklama

Urban exploration, v doslovnom preklade mestský prieskum, je prehliadka obvykle nedostupných objektov v meste. Sú to opustené a tajomné miesta, ktoré si okoloidúci bežne nevšímajú, prípadne sa im vyhýbajú. Cieľom urban explorerov je takéto miesta preskúmať, zdokumentovať a upozorniť na ne. 

[singlepic id=21688 w=320 h=240 float=left]Stavba s funkcionalistickým výrazom je navrhnutá do zoznamu kultúrnych pamiatok. Nachádza sa v mestskom parku, s ktorým je citlivo prepojená. Dokončili ju v roku 1959 a odvtedy sa tam konali kultúrne podujatia, vrátane koncertov klasickej hudby vrámci Piešťanského festivalu aj vystúpení populárnych spevákov. Budova poskytovala zázemie pre účinkujúcich a dômyselne riešený priestor pre publikum. Pamiatkári na nej oceňujú najmä to, že autori projektu M. M. Scheer a J. Rajchl vo svojom návrhu citlivo spojili architektonicky formovaný priestor a zeleň pôvodného lužného lesa.

Vlastníkom amfiteátra je Mesto Piešťany, ktoré sa ho v minulosti pokúšalo predať a teraz usiluje o dlhodobý prenájom na 30 rokov. Podmienky súťaže obsahujú aj prípustnú funkčnú náplň amfiteátra. Môžu tam byť zariadenia kultúry, hygienické a občerstvovacie zariadenia, detské ihriská alebo malá architektúra nenarúšajúca charakter územia.

[nggallery id=1194]

Reklama

Text a foto: urban_ex

Populárne články