Connect with us

Koktail

Účastníci projekcie sa dozvedeli viac o svätom Tomášovi v Indii

Published

on

Reklama

Záujemcovia o ďaleké cesty za sebapoznaním a sebaporozumením sa stretli v sobotu 13. februára v centre Spoločnosti Slovensko-indického priateľstva, kde mali možnosť pozrieť si nový dokumentárny film o svätom Tomášovi z roku 2015. Svätý Tomáš – Apoštol Indie, žil vyše 20 rokov v južnej Indii, kde hlásal evanjelium a kde aj zomrel martýrskou smrťou. Vlastnoručne tu postavil niekoľko kostolov, ktoré neskôr rozšírili a dnes v Chennai (bývalom Madrase) stojí katedrála na jeho ostatkoch. Tú počas svojho života navštívil okrem ďalších významných osobností aj pápež Ján Pavol II.

tombofstThomas_Jan_pavolII_resize

Reklama

Táto línia z 1.storočia sa až dodnes považuje za najstaršie kresťanstvo. Podobne ako neskôr jezuiti, aj sv. Tomáš praktizoval duševné cvičenia, modlil sa na kolenách a meditoval v jaskyni, kde sú jeho otlačky predlaktia vytlačené do skaly. Vyryl rovnoramenný kríž vedľa na skalu. A zachovala sa ikona s Madonou, ktorú 4-krát namaľoval svätý Lukáš a daroval jeden obraz svätému Tomášovi.

IMG_3734_resizePrečo je obrátenie „dovnútra“ tak veľmi potrebné a čo znamená, aké má dôsledky schopnosť nedať sa rušiť zmyslami a zmyslovými podnetmi, ako meditovať so zatvorenými očami, nedať sa rušiť hlukom z ulice, či vôňou z kuchyne, a inými atrakciami vonkajšieho sveta, záujemcom vysvetlia a odskúšať si môžu na seminári 12. marca od 9:00 do 16:00 v Leierovom dvore 2. poschodí. Hrou na sitár príde potešiť Zdeněk Hladík z Českej republiky.

Reklama

Zdroj: Tlačová správa Slovindia A. Galovičová

Populárne články