Connect with us

Koktail

Stredoveké dni v Hlohovci zaujali tisícky návštevnikov

Published

on

Reklama
Reklama

V Dňoch 28 s 29. júna sa uskutočnila vôbec po prvýkrát akcia Stredoveké dni v Hlohovci. Autorom myšlienky usporiadať v Hlohovci podujatie, aké tu ešte nebolo, sa stal tunajší rodák Peter Kolišťanik „Som veľmi spokojný s priebehom akcie, večerný nedeľný dážď predčasne akciu ukončil, čo však nemení fakt na tom, že si návštevníci prišli na svoje, čo ma veľmi teší,“ povedal Peter Kolišťanik – hlavný organizátor akcie.

[singlepic id=55248 w= h= float=center]

Podľa odhadu organizátora zavítalo počas víkendu na toto podujatie zhruba 3 500 ľudí. Návštevníci si veľmi pochvaľovali pestrosť a jedinečnosť programu niekedy prevedenou aj humornou zložkou. Akcia, ktorá už od samého dopoludnia lákala húfy zvedavcov, ponúkla naozaj pestrý program.

Všetko odštartoval historický sprievod mestom aj so slávnostnou salvou. Návštevníci nadšeným potleskom ocenili scénky, ktoré zábavnou formou priblížili dôležité medzníky z dejín Hlohovca, ako napríklad dobýjanie hradu, spory vinohradníkov, či skvelí lukostrelci. Deti, alias malí rytieri si na vlastnej koži vyskúšali boj s mečom, streľbu z kuše či hod sekerkou. S veľkým ohlasom sa stretlo i triafanie vencov na roh jednorožca a dospelí sa pre zmenu zabavili pri hádzaní drevenou kladou.

Reklama

„Výborný program, skvelá atmosféra, deti sa tu vyšantili ako nikdy predtým a vstupné zadarmo“ poznamenal otec dvoch synov z neďalekých Trakovíc. Dobové remeslá takisto nechýbali a so živými ukážkami zručných majstrov zaujali deti i dospelých. Maľovanie na tvár takisto našlo svojich fanúšikov, niektoré výtvory stáli ozaj zato. Smäd si mohli návštevníci uhasiť nápojom priamo z dobovej čaše a pochutiť si aj na klasických trdelníkoch a podplamenníkoch či grilovaných oštiepkoch alebo už klasickej obľúbenej cigánskej.

Na bezpečnosť akcie dozerala prítomna hasičská a zdravotná hliadka, ktorá zaznamenala menšie poranenia pri rôznych pádoch a malé tržné rany, ktoré boli na mieste ihneď ošetrené.

Akciu obohatili aj nemenej zaujímavé sprievodné podujatia, jednou z nich bolo aj člnkovanie v Zámockom jazierku „Zaradiť člnkovanie po Zámockom jazierku ako sprievodnú aktivitu na tomto podujatí vyvolalo veľký ohlas a tešila sa veľkej návštevnosti. Počas 2 dní sme zaregistrovali až 700 záujemcov, niektorí sedeli v člnku vôbec po prvýkrát,“ poznamenal organizátor.

Pre milovníkov histórie, v spolupráci s Vlastivedným múzeom, pripravili organizátori prehliadku po Zámockom poznávacom okruhu aj s odborným výkladom. Túto aktivitu navštívilo cca 500 návštevníkov. Jeho súčasťou bola prezentácia náučného chodníka a prehliadka nádvoria zámku a zámockej kaplnky. „Namiesto troch avizovaných vstupov na nádvorie a do kaplnky zámku múzeum urobilo pre veľký záujem šesť vstupov s odborným výkladom. „V rámci dobrovoľného príspevku na obnovu zámku v Hlohovci v prospech občianskeho združenia Zámok Hlohovec sa vyzbieralo 400,- eur,“ uviedol riaditeľ vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský.

„Touto cestou by som sa rád poďakoval partnerom akcie, dobrovoľníkom, Reedukačnému centru Hlohovec za pomoc a všetkým ktorí sa akoukoľvek mierou pričinili o to aby táto akcia uzrela svetlo sveta. Keďže mala akcia takýto veľký úspech a návštevníci nešetrili chválou či už na podujatí alebo sociálnych sieťach, už teraz môžem predbežne potvrdiť, že sa vidíme takto o rok“ na záver poznamenal Peter Kolišťanik.

Text: Tlačová správa Foto: Slavo Frčka

Populárne články