Connect with us

Koktail

Storočný Bančan: Receptom na dlhovekosť je práca a zábava

Published

on

Reklama
Reklama

Presne pred sto rokmi (23.2.) sa narodil najstarší obyvateľ Banky Jozef Šnajdar. Jeho receptom na dlhovekosť je práca.

[singlepic id=25894 w=320 h=240 float=right]Napriek úctyhodnému veku sa jubilant podľa vlastných slov teší dobrému zdraviu. Ešte pred pár rokmi chodil pravidelne na prechádzky so psom a strmý kopec k svojmu domu vybehol rýchlejšie ako jeho mladší susedia. Dokázal sa postarať aj o záhradu. „Všetkým prajem, aby sa dožili toľko čo ja,“ povedal oslávenec.

Podľa jeho dcéry Márie Kuklišovej celý život ťažko pracoval. Preto by mohla byť práve práca jeho receptom na dlhovekosť. „Otec často spomína na mladosť, keď sa so svojim rovesníkmi zabával pri harmonike v prírode. Nechodili do krčiem, tak ako to robia mladí dnes, ale vedeli sa zabaviť aj bez alkoholu. Pracovali a bavili sa,“ [singlepic id=25893 w=320 h=240 float=right]zhodnotila jeho dcéra. Najprv pracoval na samostatnom hospodárstve a v horách s koňmi, potom bol 40-rokov zamestnancom kúpeľov.

K jubileu mu prišiel zagratulovať starosta Jaroslav Janeček: „Vieme, že v okolí nie je storočných ľudí veľa. Preto sme si pána Šnajdara prišli takto uctiť.“ Rodinná oslava je pripravená na víkend. „Toľko sviečok by sa nám na tortu nezmestilo, ale určite tam bude aspoň napísaná číslovka 100,“ prezradila Mária Kuklišová.

Reklama

Z obyvateľov Banky je Jozef Šnajdar jednoznačne najstarším. Úctyhodného veku sa dožívajú aj ďalší, ale tí sú najmenej o desať rokov mladší.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články