Connect with us

Koktail

Slovami roka sú bordel a úpadok

Published

on

Reklama

Čitatelia PNiek, ktorí sa zapojili do ankety Slovo roka vnímajú uplynulých dvanásť mesiacov prevažne negatívne. Viac než polovica  pojmov charakterizujúcich rok 2011 má záporný význam.

Patria medzi ne parazitizmus, nekompetentnosť, malomeštiactvo, podvod, nespravodlivosť, sklamanie. Pravdepodobne v súvislosti s populárnymi predpoveďami konca sveta v roku 2012 považuje niekto vlaňajšok za predapokaliptický. A napriek našej snahe informovať o množstve podujatí, ktoré sa dejú v Piešťanoch, jeden z našich čitateľov poslal spojenie skapal tu pes. Na vyváženie tohto pohľadu sa naopak vyskytli slová festivaly, alebo Grape festival, či pivný festival.

Reklama

Medzi pojmy s pozitívnym významom nepochybne patrí ŠHK 37 Piešťany. Slovo odkazuje na víťazstvo nášho hokejového tímu v I. lige. Niekto iný chcel zase slovom Winterovci upozorniť na historické stretnutie členov tejto rodiny. Novotvarmi z našej ankety sú bahnokoridor a nesna (=nepodarená snaha).

V oblaku slov však dominujú bordel a úpadok. Nedá sa povedať, či sú to slová charakteristické iba pre Piešťany alebo definujú pocity v širšom, celoštátnom alebo celoeurópskom kontexte. Médiá sú v súčasnosti plné predpovedí, že nasledujúci rok bude ešte horší. Pre seba i našich čitateľov si želáme viac pozitívnych správ (napriek tomu, že tie nie sú až také čítané). Malo by ich byť aspoň toľko, aby v januári 2013 našim spomienkam dominovali krajšie slová.

Reklama

Martin Palkovič

[nktagcloud]

Populárne články