Connect with us

Koktail

Sĺňava – najlepšie, čo doma máme

Published

on

Reklama

Nie je to len príroda, klimatické podmienky a infraštruktúra, čo robí z vodnej nádrže blízko Piešťan turistickú atrakciu. Sĺňavu je zaujímavá najmä vďaka ľudom, ktorí ju spestrujú svojimi aktivitami.

[singlepic id=45595 w=320 h=240 float=left] „Piešťany sú najteplejším kúpeľným mestom na Slovensku. Priemerná ročná doba slnečného svitu je 1 362 hodín. Práve slnko bude okrem vody a vzduchu tým charakteristickým a príťažlivým faktorom celej budúcej rekreačnej oblasti,“ takto zdôvodnila v roku 1961 svoj návrh na pomenovanie novovzniknutého jazera Elena Šipošová, zamestnankyňa kúpeľov.

Reklama

Na Sĺňave vznikla v nasledujúcich rokoch lodenica, konali sa tam preteky vo vodnom lyžovaní a neskôr bol vybudovaný aj areál pre milovníkov tohto športu. V bezprostrednej blízkosti stáli dva kempingy, niekoľko hotelov aj kúpalisko.

Napriek tomu, že toto „piešťanské more“ sa neskôr muselo vyrovnať s úbytkom návštevníkov, v súčasnosti to v okolí jazera opäť žije. Stovky Piešťancov aj návštevníkov z okolitých miest aktívne relaxujú na kolokruhu – na svoje si prídu cyklisti, in-line korčuliari aj chodci. Jazero tiež obľubujú rybári, vodnolyžiari aj veslári. Zatiaľčo tento rok sa tu uskutoční celoslovenský zraz cykloturistov, počas nasledujúceho leta bude Sĺňava hostiť Majstrovstvá Európy v maratóne v kanoistickom maratóne.

Reklama

Vodná nádrž je zároveň rajom pre obdivovateľov vtáctva. Už krátko po jej založení ornitológ Viliam Kúban pozoroval vzácne druhy a tie sa tu vyskytujú dodnes. Oblasť je preto zahrnutá od zoznamu vzácnych vtáčích území európskeho významu.

„Sĺňavu obklopuje pohorie Považský Inovec na jednej strane a skvelí a šikovní ľudia z Piešťan a okolia na strane druhej,“ myslí si Michal Fiala, prevádzkovateľ bufetu Dino. Toto miesto je srdcom celej destinácie. Vznikajú tu občianske a ekologické aktivity, ktoré pozitívne menia podobu širokého okolia. Symbióza s prírodou a návrat k tradíciám je podľa Michala Fialu hlavnou myšlienkou občianskeho združenia Sĺňava Piešťany, ktorého symbolom je usmiate slnko.

[nggallery id=2432]

Text: Martin Palkovič Foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články