Connect with us

Koktail

S technikou v múzeu pomáhajú nadšenci

Published

on

Reklama

O týždeň 14. mája Noc múzeí a na konci mája oficiálne otvorenie. To je plán Vojenského historického múzea v Piešťanoch. Čo všetko tomu predchádza? Sú to hodiny a hodiny práce profesionálov z múzea, ale aj nadšencov z Klubu priateľov Vojenského historického múzea Piešťany – Mechanici vojenskej historickej techniky.

[singlepic id=13171 w=320 h=240 float=right]Klub je občianskym združením a neoficiálne funguje už rok. Oficiálne od konca februára, keď ho zaregistrovalo Ministerstvo vnútra SR. Aktuálne má 27 členov, ale pridávajú sa stále ďalší záujemcovia. „Hlavným cieľom združenia je pomoc Vojenskému historickému múzeu Piešťany, ktoré patrí pod Vojenský historický ústav Bratislava, a to najmä v starostlivosti o veľkorozmerné zbierkové predmety, ktoré sa nachádzajú priamo v expozícii múzea alebo v jeho depozitároch. To znamená ošetrovanie, opravy a údržba múzejnej vojenskej techniky, ďalej pomoc pri zabezpečovaní podujatí organizovaných múzeom, realizovanie dynamických ukážok s použitím dobovej techniky a podobne. Združenie má deväť záujmových sekcií,“ vysvetľuje Drahomír Hornáček, jeden zo zakladajúcich členov klubu. „Partia ľudí v klube sa začala utvárať aj vďaka tomu, že sme sa vlani podieľali na príprave natáčania nového celovečerného filmu, ktorý by mal prísť do kín na jeseň tohto roku. Názov a ani dej zatiaľ nebudem prezrádzať, ale niektorí z členov nášho združenia si v ňom zahrali aj nejakú tú drobnú úlohu. Pre filmárov sme v múzeu pripravovali dobovú vojenskú techniku, ktorá bola použitá v scénach príchodu sovietskych okupačných vojsk v roku 1968 do vtedajšieho Československa,“ hovorí D. Hornáček.

Reklama

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xTp4Ytmx3Fc&feature=player_profilepage[/youtube]

[singlepic id=13172 w=320 h=240 float=left]Keď sme členov klubu pred časom navštívili, práve kontrolovali múzejnú techniku po zimnom období. To znamená skontrolovali olej, chladiacu zmes a odskúšali štartovanie. „Po zime sme tiež realizovali opravu tanku T-72 M1 a jeho presun na stojisko do depozitára, opravu a presun 152 mm samohybnej húfnice typu DANA, realizujeme renováciu dvoch originálnych vojnových nemeckých 120 mm mínometov a pomáhame pri príprave expozície múzea na nadchádzajúcu sezónu umývaním a čistením zbierkových predmetov v expozícii. Pripravujeme tiež malé oživenie leteckej časti expozície v krytom hangári, pravdepodobne bude návštevníkom predstavená aj časť vozidiel ako kolóna okupačných vojsk z už spomínaného pripravovaného filmu,“ približuje novinky Drahomír Hornáček.

Reklama

Prvou akciou pre verejnosť v múzeu bude tento rok 14. mája od 15:00 do 24:00 podujatie Noc múzeí. Oficiálne otvorenie múzea je naplánované na 28. mája. Pre túto príležitosť sa budú snažiť v múzeu pripraviť aj techniku na dynamické ukážky.

Autor: db Foto: Tomáš Hudcovič a KPVHM

[nggallery id=704]

Populárne články