Connect with us

Koktail

Pripravte sa na druhú zónu bez peňazí

Published

on

Reklama

Povzbudiť medzi ľuďmi kolovanie a výmenu predmetov, ktoré už nepotrebujú, nechcú ich zničiť a mohli by poslúžiť niekomu inému. To je cieľ organizátorov svojrázneho trhu, ktorý sa uskutoční 30. novembra odpoludnia v klube ŽiWell.

[singlepic id=41919 w=520 h=340 float=center]„Pokiaľ máte doma pekné veci, ktoré nepotrebujete môžete nimi potešiť niekoho iného a zároveň si spraviť radosť inými vecami. Zóna bez peňazí podporuje medzi ľuďmi kolovanie a výmenu predmetov, ktoré už nepotrebujú, nechcú ich zničiť a mohli by poslúžiť niekomu inému,“ lákajú na podujatie aktivisti z občianskeho združenia Sieť Dobra.

Reklama

Ich cieľom je, aby ľudia prestali riešiť peňažnú hodnotu rôznych predmetov a služieb a začali si pomáhať tak, že jeden druhému urobia láskavosť. Zóna bez peňazí mala v Piešťanoch úspech už na jar. Jej jesenné vydanie sa uskutoční aj v desiatkach slovenských miest a obcí.

Tieto akcie nadväzujú na podobné podujatie, ktoré sa v januári stretlo v Bratislave s veľkým záujmom verejnosti. Ľudia si vymieňali oblečenie, knihy, hračky, CD a rôzne drobnosti. Podľa usporiadateľov piešťanskej Zóny bez peňazí si môžete prísť vymeniť aj myšlienky, nápady a služby.

Reklama

Dôležité je podľa nich, aby si ľudia vymieňali veci, služby alebo myšlienky na jednom mieste. Je totiž potrebné, aby sme sa vrátili k osobnej komunikácii. Ten, kto prinesie vec na darovanie ju v Zóne bez peňazí vystaví. Pokiaľ si nájde svojho nového majiteľa – podaruje ju, pokiaľ nie – odnesie si ju späť domov. Takisto ten, kto daroval, si môže niečo vybrať na výmenu, nemusí to byť nevyhnutne u človeka, ktorého obdaroval. Pokiaľ si nenájde v daný deň niečo na výmenu, nájde si to nabudúce. Služby je možné zdieľať pomocou jednoducho vyrobených plagátikov. Stačí ich mať vystavené na informačnej tabuli alebo u seba pri predmetoch. Nič zložité, ani nákladné. Ľudia budú chodiť, pozerať sa, rozprávať sa a dohody sa vyvinú samé medzi sebou spontánne.

(inf)

 

Populárne články