Connect with us

Koktail

Predstavujeme občianske združenie Hrad Tematín

Published

on

Reklama
Reklama

Seriál o občianskych združeniach a neziskových organizáciách z nášho regiónu predstavuje aktivistov, ktorí svojim pozitívnym prístupom menia veci v Piešťanoch a okolí k lepšiemu. Za občianske združenie Hrad Tematín odpovedal jeho predseda Mojmír Choma.

[singlepic id=11912 w=320 h=240 float=right]Kedy OZ Hrad Tematín vzniklo, kto ho založil a kde sa stretávate?

Združenie založilo niekoľko nadšených študentov v roku 2007. Niektorí z nich už mali s prácou na pamiatkach skúsenosti, takže sme neboli úplní začiatočníci. Pár mesiacov zabralo vybavovanie dokumentov, čo naozaj nebolo ľahké a potom sa začali práce. Odštartovalo to tlačením fúriku s náradím z Bezovca na hrad a naspäť, lebo v tom čase sme nemali žiadne auto. Teraz máme – 23 ročné ARO, ktoré už pred rokmi doslúžilo, ale keďže nič iné nemáme, tak ho držíme pri dychu rýchlymi a lacnými opravami.

Priestory nemáme a stretávame sa väčšinou priamo na hrade alebo po večeroch niekde v meste, keď treba niečo vyriešiť. Inak celá komunikácia prebieha elektronicky aj skrz našu stránku www.tematin.eu.

Reklama

Na akú skupinu ľudí sú aktivity OZ zamerané?

Prác na hrade sa doteraz zúčastnilo cez 300 rôznych študentov, pracujúcich, dôchodcov, vedcov rôznych odborov – jednoducho ľudia rôzneho veku od Mexika po Indiu. Ktokoľvek, kto sa cíti dobre s mladými ľuďmi pri práci je srdečne vítaný. Veľa ľudí to na hrade skúsilo, ale len málo z nich ostalo verných, pretože to nie je ani tak ťažká robota ako robota pre trpezlivých a nenáročných. Ktokoľvek môže prísť, stať sa na nejaký čas archeológom, či murárom a odborník ho všeličomu priučí.

[singlepic id=11919 w=320 h=240 float=right]Čo je hlavným cieľom a poslaním občianskeho združenia?

Hovorievame, že to je konzervovanie hradu Tematín, ale pravdou je aj čosi iné. Nás to jednoducho baví byť v prírode mimo civilizáciu s príjemnými ľuďmi a prostriedkom pre nás je práca na hrade. Niekoľko z nás však tento prostriedok tak zaujal, že obnove a výskumu pamiatok zasvätili svoje životy a takejto práci sa venujú aj vo svojom profesijnom živote.

Ktorú z vašich aktivít považujete za  najdôležitejšiu,  ktorá mala najväčší úspech, odozvu…

Najdôležitejšia je pre nás systematická práca a napredovanie. Nie však len práce, ale aj ľudských vzťahov. Na začiatku sme boli pre ľudí ako šialená partia starších puberťákov. Zvolili sme si cestu profesionality a odbornosti. Rozbehli sme jedinečné výskumy s úžasnými výsledkami. Medzinárodná spolupráca vedcov na vysokej úrovni stále viac napreduje a výsledky prezentujeme na rôznych konferenciách, kde sme dostali ďalšie ponuky na spoluprácu. To je pre nás asi najväčší úspech. Študenti sa na hrade učia od skúsených vedcov a tak sa hrad Tematín stáva centrom nielen vedeckých kapacít, ale aj vzdelávania. Špecialisti na hrade sú poučení o vzájomnej rovnosti a tak má človek možnosť si aj potykať s ľuďmi, ktorých tituly sú dlhšie ako talianske špagety.

[singlepic id=11916 w=320 h=240 float=right]Čo chystáte do budúcnosti?

Pokračovať v začatom. Je to práca na desiatky rokov a skoro stále o tom istom, ale vždy je to zaujímavé, hlavne pri archeologickom výskume, ktorým nachádzame jedinečné a krásne veci, čo vypovedajú o živých časoch na hrade Tematín.

Pripravujeme väčšie projekty v spolupráci s univerzitou v Oxforde, univerzitou v Leuvene a chceme to skúsiť aj s Nórskymi fondmi, čo je veľká investícia do hradu a jeho okolia. Pracuje na tom niekoľko ľudí. Projektová dokumentácia je skoro hotová, ale ešte trošku počkáme, pretože vo vzduchu je veľa otáznikov aj čo sa týka vlastníctva hradu, ktorý momentálne na papieri neexistuje. Pokiaľ budú nejaké komplikácie, prejdeme so všetkými skúsenosťami na inú pamiatku, ktorá tiež čaká na svoju záchranu. Bola by škoda nechať taký nadobudnutý potenciál nevyužiť.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=fdYr48-3RSc[/youtube]

Foto a video: OZ Tematín a Svetozár Mocko

Populárne články