Connect with us

História

Prečo Beethoven neodoslal z Piešťan list svojej milej?

Published

on

Reklama
Reklama

Jedni tvrdia, že odoslal, ale si ho vyžiadal späť, aby sa nedostal do nepovolaných rúk. Iní historici a muzikológovia tvrdia, že na vine mohla byť pošta. Ako to teda bolo?

[singlepic id=22719 w=500 h=350 float=right]V čase Beethovenoveho pobytu v Piešťanoch ešte nebola pošta ale poštové diligencie tadiaľto občas prechádzali. V druhom dome na ľavej strane terajšej Teplickej ulice stál dom s názvom Posthorn, teda Poštová trúbka. Bola tam poštová zberňa, ešte nie pošta, kde sa nachádzala aj prenosná poštová schránka. Tak to uvádza aj Frauenfeldova mapa z roku 1824 a tento rok je napísaný aj na historickej poštovej schránke ktorá je v zbierkach piešťanského Balneologického múzea. Tí, ktorí tú schránku doposiaľ ešte nevideli, mohli ju vidieť na prezentácii novej poštovej známky v piatok 2. decembra v uvedenom múzeu. A to nie iba v skutočnosti, ale aj na prezentovanej známke. Ba čo viac, aj v príležitostnej poštovej pečiatke. Tá pripomína prezentáciu známky, ale aj výročie Piešťanskej muzeálnej spoločnosti, predchodkyne múzea.

Známku prezentovali zástupcovia ministerstva, pošty, múzea i filatelisti a tí si neodpustili, aby ku takej významnej príležitosti neboli pre budúcnosť zachované poštovo [singlepic id=22714 w=320 h=240 float=left]historické doklady, ktoré sa na prezentácii dali získať. Tí čo tam neboli ešte majú šancu do 8. decembra na pošte Piešťany, kde je známka k dispozícii do dopredaja a poštové pečiatka do uvedeného dátumu. „Krst“ bol vykonaný vložením najstaršieho známeho listu odoslaného v roku 1851 pár mesiacov po otvorení prvej stálej pošty v Piešťanoch, ďalej vložením pohľadnice s vylepenou prvou česko-slovenskou poštovou známkou z roku 1918. Na záver boli na „krstenú“ známku s poštovou schránkou nasypané známky vydávané ku každoročnému dňu poštovej známky, ktorý sa pripomína 18. decembra. Aby sme neublížili Beethovenovi ani poštárom, uzavrieme položenú otázku tým, že ak by on bol v Piešťanoch po roku 1824 a nie v roku 1801, pravdepodobne by jeho list s nejakým týždenným meškaním bol jeho milej doručený. Ale ak by bol po roku 1851 bol by určite doručený, možno už na druhý deň.

[nggallery id=1267]

Reklama

Fakty:

Poštová zberňa bola v Piešťanoch potvrdená rokom 1824, ale mohla byť aj skôr.

Trvalý poštový úrad bol v Piešťanoch otvorený 1.1.1851 a v tomto roku je už 160. výročie.

Piešťanská muzeálna spoločnosť bola ustanovená v roku 1931 a tento rok má 80. výročie.

Autor: A. Urminský Foto: Eduard Budke

Populárne články