Connect with us

Koktail

Piešťany očami detí: Lampiónový sprievod

Published

on

Reklama

Siedmy ročník literárnej súťaže Piešťany očami detí, vyhlásenej Mestom Piešťany, do ktorej posielali aj v minulom roku svoje príspevky dielka mladí autori z miestnych základných škôl, obsahoval okrem poviedok a básní po prvý raz i novinársku kategóriu – reportáž. Prvé miesto si z nej so svojím príspevkom Lampiónový sprievod odniesla možno budúca žurnalistka, Eliška Gavačová, šiestačka z Základnej školy Mojmírova. Autorke gratulujeme za snahu a jej reportáž zverejňujeme spomedzi súťažných prác hneď na úvod. Ďalšie ocenené príspevky zverejníme počas nasledujúcich víkendov. 

Lampiónový sprievod

Reklama

Mesto Piešťany má milú jesennú tradíciu, ktorá nesie názov Noc svetiel. Rozhodla som sa, že tam pôjdem aj tento rok. Táto akcia už tradične nezaujme iba deti, ale aj dospelých a starších obyvateľov nášho mesta.

Akcia sa začína hneď po zotmení kultúrnymi vystúpeniami, ktoré prezentujú rôzne tanečné a hudobné skupiny aj so svetelnými efektmi. Všade môžeme vidieť deti s úsmevom na tvári a s lampiónmi pripravenými na sprievod. Celý park býva vyzdobený rôznymi svetielkami, sviečkami a svetelnými reťazami, ktoré všade umiestnia dobrovoľníci. Po skončení vystúpení začína lampiónový sprievod, ktorý nám spestrujú postavy prezlečené za noc, deň alebo za žiariacu nočnú oblohu. Mohli sme sa s nimi vyfotiť a pokojne aj porozprávať. A aká by to bola Noc svetiel bez vypúšťania lampiónov? Nenechali sme sa zahanbiť a aj my sme vypustili svoje pripravené lampióny, aj keď každý išiel svojím smerom.

Reklama

Po skončení sprievodu s lampiónmi sme sa všetci išli pozrieť na ohňovú šou. Boli sme postavení okolo malého pódia s reproduktormi. Všetci sme si netrpezlivo mrmlali, kedy sa už program konečne začne. Keď sme si už mysleli, že sa asi nedočkáme, v tom momente sa na pódiu objavili dve osoby v čiernom. Zapálili si štyri veľké pochodne a začali ich prehadzovať rôznymi smermi a spôsobmi a nebezpečne s nimi krútiť okolo seba. Až keď zo seba zhodili čierne plášte sme zistili, že išlo o dve mladé, odvážne a šikovné dievčatá, ktoré sa nebáli zahrávať sa s ohňom. O chvíľu k nim na pódium prišla ďalšia osoba s troma malými pochodňami, ktoré horeli. Táto osoba s nimi začala žonglovať. Ďalšou časťou programu bolo, že všetky tri osoby na pódiu sa postavili oproti sebe, žonglovali a medzi sebou si prehadzovali ďalšie horiace pochodne. Celý program bol veľmi napínavý a my sme len tak stáli a s otvorenými ústami sa pozerali na to, ako sa im darí a akí sú šikovní. Bolo skutočne neuveriteľné, akí boli zohratí. Po skončení tohto krásneho programu a celého napínavého vystúpenia, ktoré bolo aj záverečné, vystupujúcim všetci diváci poďakovali za úžasné vystúpenie a silné zážitky mohutným potleskom. S veľkou inšpiráciou a zmrznutými končekmi prstov sme išli domov. Som presvedčená o tom, že na túto akciu určite pôjdem aj na budúci rok.

Eliška Gavačová, 6. B, ZŠ Mojmírova, Piešťany (bez redakčnej úpravy) ilustr, foto: archív PNky

Populárne články