Connect with us

Koktail

Piešťanský cintorín má aj moslimskú časť

Published

on

Reklama

Multikultúrnosť nášho mesta potvrdzujú aj pohrebiská. Vyznávači troch veľkých náboženstiev sú na cintoríne na Bratislavskej ceste pochovaní blízko seba.

[singlepic id=48689 w=540 h=320 float=center]Kedysi sa cintoríny na želanie veriacich delili na katolícku a evanjelickú časť. Dnes už podľa šéfky Strediska pietnych služieb Elišky Gockej pozostalí takéto delenie zväčša nevyžadujú, nízky plot sa však zachoval. Podobná bariéra ukrýva aj židovské pohrebisko.

Reklama

Náboženstvo zosnulého je možné rozoznať podľa náhrobku. Katolíci používajú kríže, evanjelici stĺpy a židia kamenné náhrobníky. Špecifický vzhľad majú moslimské hroby – namiesto kríža alebo dávidovej hviezdy ich zdobí polmesiac. Niekoľko Piešťancov vyznávajúcich islam je pochovaných v evanjelickej časti cintorína na Bratislavskej ceste.

Najznámejším z nich je Abdulah Bečarovič. Ako hlása jeho náhrobok, narodil sa v roku 1862 neďaleko Sarajeva a zomrel v roku 1935 v Piešťanoch. V našom meste bol známy vďaka svojej originálnej balkánskej zmrzline.

Reklama

Na Slovensko prišiel začiatkom minulého storočia z južnej časti mnohonárodnostnej rakúsko-uhorskej monarchie. Keďže mal so sladkou pochúťkou úspech u detí aj dospelých, usadil sa tu. Okrem zmrzliny priniesol aj vieru zdedenú po svojich predkoch.

Podľa jej zákonov sa dal v Piešťanoch aj pochovať. Moslimovia svojich mŕtvych neukladajú do truhiel, ale balia do čistých bielych látok. Telo by malo ležať na pravom boku, tvárou otočenou smerom k Mekke. Náhrobok označia symbolom islamu, ktorým je hviezda a polmesiac.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články