Úvod Koktail Piešťanské kroje sa nachádzajú aj tam, kde by ste to nečakali

Piešťanské kroje sa nachádzajú aj tam, kde by ste to nečakali

REKLAMA
Mlyny

Imrich Béreš a spoločnosť Parta Slovenské ľudové umenie z Detvy natočili štrnásť videí venovaných kráse slovenských krojov. Dostali sa medzi ne aj kroje z piešťanského regiónu, konkrétne z obce Krakovany. Podľa autorov sa kroje z piešťanského regiónu v medzivojnovom období stali typickými slovenskými reprezentačnými krojmi. Mnohé „paničky“, ktoré chodili či už z Bratislavy, alebo iných slovenských miest do kúpeľov, sa radi fotili v piešťanskom kroji a dokonca si ho kupovali, preto sa veľmi často stáva, že v takých regiónoch Slovenska, kde by ste to vôbec nečakali, nájdete v truhlici odložený piešťanský kroj.

Imricha Béreša poznáte možno skôr z politiky, alebo ako predsedu predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne. Je ekonóm, pričom študoval aj VŠMU a choreografiu tanca, ktorú ale nedokončil. Foklór je však jeho veľké hobby, preto nečudo, že sa podieľal na natočení týchto videí.

Domoss Kuchyne Vian 2019
Domoss Kupelne Viano 2019

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o ľudovej kultúre a histórii, okrem piešťanského Balneologického múzea môžete navštíviť i súkromné etnografické múzeum Za krakovskú bránu.  Ako prvé súkromné etnografické múzeum na Slovensku ho založila rodina Piscová v roku 2005. 

Múzeum dokumentuje život obyvateľov obce Krakovany, ale i okolitých dedín. Nástroje a pracovné náradie, ktoré sa používali pri obrábaní polí, či spracovávaní potravín, alebo pri rôznych domácich prácach, nájdete v hospodárskej časti. V interiérovej obytnej časti sa nachádzajú okrem bežného zariadenia  zbierky obradových textílií, nádherných krojov krojov a paličkovanej čipky. Typ paličkovanej čipky, ktorú zhotovovali a zhotovujú ženy z Krakovian a okolia, je svetový unikát. Práve jej je v múzeu venovaný značný priestor a veľká pozornosť. Počas nadchádzajúceho víkendu bude prebiehať kurz pletenia košíkov a následne bude zatvorené z dôvodu prerábky a prípravy výstavy paličkovanej čipky.

Adresa: Dolná 80/41, Krakovany

Tel: +421 903 933 243, +421 904 965 821

Otváracie hodiny:

St 17:00 h – 19:00 h

So 14:00 h – 17:00 h

Ne 14:00 h – 17:00 h

Viac informácií na FB stránke múzea.

-th- Foto: Za krakovskú bránu

REKLAMA