Connect with us

Koktail

Nie je konope ako konope

Published

on

Reklama

Konopu siatu a liečivé a výživné účinky jej semien, koreňov a listov poznali naši predkovia už pred tisícročiami. Používali ju na obkladanie a hojenie rán, tlmenie horúčky a výrobu blahodarného konopného oleja. Z rastliny získavali pevné vlákno na výrobu odevov. Na druhej strane, psychoaktívne účinky konopy indickej využívali pri náboženských a šamanistických obradoch. Preto nie je konope ako konope.  

O konope siatej, jej liečivých účinkoch a širokých možnostiach využitia, bude prednáška v rámci cyklu stretnutí s osobnosťami vedy a techniky pri káve pod názvom „Veda v Centre“, v utorok 11. decembra 2012 o 16.30 h v Art Jazz Gallery Kursalónu Piešťany. Centrum výskumu rastlinnej výroby Piešťany v spolupráci s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v Bratislave vás pozýva na stretnutie s Bc. Hanou Gabrielovou, agroporadkyňou pre pestovanie a využitie konope o.s. Konopa a členkou petičného výboru za liečivé konope v ČR.

Reklama

Odborníci dnes dokázali, že konopné semeno má jedinečné vlastnosti, je vynikajúcim zdrojom minerálov a vitamínov, konopný olej obsahuje výnimočné spektrum mastných kyselín a vyváženú skladbu ľahko stráviteľných bielkovín. V modernom priemysle v najvyspelejších krajinách sveta je konopné vlákno progresívne sa vyvíjajúcim prírodným materiálom v stavebníctve i pri výrobe odevov. Pri šálke kávy sa dozviete, či je možné konope na Slovensku legálne pestovať a semeno využívať pri výrobe potravín, alebo ako konope lieči a mnoho ďalších zaujímavostí o tejto fenomenálnej rastline.

Veda v Centre je určená pre širokú verejnosť a vstup na podujatie je voľný.

Reklama

Text: Tlačová správa Ilustr. foto: wikipedia.org

REKLAMA

Populárne články