Connect with us

Koktail

Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Vršatec

Published

on

Reklama

Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov na Považí. Je ich už štrnásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Lietavská, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Vršatecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska. Predstavíme vám ich v poradí, v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme, aj spolu so samotnými hradmi.

Začiatok výstupu na Vršatec. (vľavo) Konečne v cieli, pred nami hlboká priepasť. Čo bolo medzi tým, uvidíte nižšie. (vpravo)

Medňanský: Pruské je sídlom Vršateckého majetku od čias, čo hrad Vršatec (nem. Löwenstein) leží v rumoch. Zrúcaniny hradu čnejúce do výšin na menšom z dvoch vápencových brál a murivo vyzerá celkom tak, ako bralo. Tento hrad je nesporne najodvážnejšou stavbou v Uhorsku. Ako točité schody vinie sa hrad okolo zužujúceho sa kužeľa a na vrcholku ešte postavili komnatku s výklenkom vznášajúcom sa nad desivou priepasťou.

Reklama
Spodný hrad, okolo chodník a vstupy do nádvoria.

Ešte v tých časoch, keď sa Medňanský plavil pár rokov po najväčšej povodni v histórii Váhu (1813), kolovala v okolí bájka, že tam v dávnoveku šarapatil a nivočil hrozný lev, ktorý mal skrýšu v jaskyni brala. Hrdinovi, ktorý ho zabil, daroval kráľ kus poľa a vrch – bralo, na ktorom si nový majiteľ postavil hrad a pomenoval ho Levia skala (Löwen-stein). Postupne sa majitelia menili, v čase výpadu Mongolov do Uhorska patril Fleud- Leustachovi, po ňom Bogmerovi z rodu Abovcov. V čase záujmu Juraja z Podebrad (1470)vládol na hrade Matúš Halapa, ale už v roku 1577 ho kráľ daroval Františkovi Jakušičovi a od tých čias ovládol hrad lesk a nádhera. Príbeh jeho syna sme mohli čítať pri hrade Budatín.

Zaklenená skala, tiež jedna z viacerých. Príroda sa prejavuje svojou silou.
Zbytky strážnej Veže.
Pohľad na obec Vršatecké Podhradie a hore vidno cestu na Červený Kameň.
Fotografia zostupu z horného hradu, z úzkeho a strmého brala so zvyškami múrov. Na vrchole sme boli dvaja s piatich, aj preto, že to bolo strmé, ale tiež preto, že by sme sa tam nevmestili.
Náš parťák a učiteľ Ján.
Jeho články z turistiky nájdete na www.urda.blog.sme.sk
Pohľadnica hradu a brál, vydal L. Gansel, TN. Na strednom brale vidno časti hradu.

Kráľ Leopold I. dal Vršatecké panstvo spolu s hradom za 56 000 zlatých grófovi Grófovi Breunerovi Jeho dedičov nemohli dobyť Rákoczyho vojská silou, tak ich vyhladovali, vojsko prepustili.

Reklama

Vršatecká ulica.

Vstup do Vršateckej ulice zo Starhradskej.
Pravá strany Varšateckej po miesto kde sa láme doľava.
Spätný pohľad od miesta zlomu Vršateckej ulice.
Pohľad od miesta zlomu na koniec ulice.
Odbočka, na šírku jedného vozidla, so stopkou na konci.
Spätný pohľad smerom k Žilinskej ceste.

Texty a zostava: Alex Urminský, 28.6.2020

Poznámky: Inšpirované knihou A. Medňanského „Malebná cesta dolu Váhom“

Fotografie: A. Urminský, J. Urda, použité aj z ich výletov na Slovenské hrady. Pohľadnica zo zbierky autora.

————–

Motto: Ulice, ktoré nebude treba premenovávať.

Vršateckou ulicou sa rozlúčime so stredným Považím a nasledovať budú ulice a hrady obyvateľom Piešťan tie najbližšie a mnohým možno aj najmilšie. Nasledovať budú hrady Trenčín, Beckov, Čachtice a Tematín, a teda aj ulice pomenované podľa nich.

Populárne články