Connect with us

Koktail

Najviac zaujali Biele Albatrosy

Published

on

Reklama
Reklama

V sobotu 17. mája otvorilo svoje brány v rámci Noci múzeí aj Vojenské historické múzeum v Piešťanoch. Napriek nie najpriaznivejšiemu počasiu prúdili do areálu od poludnia stále skupinky návštevníkov. Najväčší úspech zožala skupiny Biele Albatrosy. Neboli to však piloti, ktorí by lietali na reálnom nebi. Táto skupina totiž pre nedostatok financií zanikla v roku 2004, ale skupina Virtuálne Biele Albatrosy, ktorá je nasledovníkom a snaží sa osviežiť spomienku na legendárny slovenský akrobatický tím, lietajúci  na strojoch Aero L-39 Albatros.

_MG_6161w

Pôvodné Biele Albatrosy vznikli 3. augusta 1991.  Vtedy sa uskutočnil prelet troch lietadiel typu L – 39C nad letiskom Boľkovce pri Lučenci, kde sa konali 9. MS v parašutizme.  Aero L-39 Albatros je štandardné prúdové cvičné lietadlo a je priamym nástupcom predchádzajúceho úspešného typu Aero L-29 Delfín. Prototyp L-39 prvý krát vzlietol 4. novembra 1968 a od roku 1971 bolo lietadlo vyrábané sériovo, ako lietadlo pre základný výcvik vojenských pilotov letectiev Sovietskeho zväzu, Československa a ďalších krajín Varšavského paktu (s výnimkou Poľska, ktoré používalo vlastné lietadlo PZL TS-11 Iskra). Biele Albatrosy sa stali symbolom slovenského letectva, avšak ani to nestačilo na udržanie skupiny. Tá pre nedostatok financií zanikla v  roku 2004.

Reklama

 

Letka Virtuálne Biele Albatrosy vznikla v lete roku 2009, má teda za sebou päť rokov usilovnej práce a hľadania pilotov, ktorí postupne trénujú, aby sa dostali na úroveň potrebnú pre skupinovú akrobaciu. V súčasnosti skupina pozostáva zo šiestich pilotov.  Počas Noci múzeí si mohli návštevníci zalietať na simulátore Lock On Flaming Cliffs 2, ktorý letka využíva. Lietalo sa na modernizovanej verzii CM stroja L-39 v rovnakom sfarbení ako mala skupina Biele Albatrosy.

Okrem toho si návštevníci mohli pozrieť expozície múzea, sadnúť si do kabín lietadiel a obrnenej techniky, ale taktiež vidieť výstavu palných zbraní a munície Klubu vojenskej histórie ČSĽA.

Text a foto: ht

Populárne články