Connect with us

Koktail

Matka a dieťa tvoria jeden celok

Published

on

Reklama
Reklama

Po odklone dvoch generácií matiek od dojčenia v súčasnosti na Slovensku prebieha jeho renesancia. O tejto téme vychádza mnoho článkov a publikácií. Dojčenie je jednoducho “in”. V spolupráci s Alžbetou Pagáčovou, poradkyňou pri dojčení, vám prinášame seriál článkov na túto tému. Prvé tri sa budú týkať vzťahovej väzby matky a otca k svojmu dieťaťu.

VZŤAHOVÁ VÄZBA (1/3)

[singlepic id=24043 w=320 h=240 float=left]Vzťahová väzba je základ rodičovstva. Je to jedinečné puto medzi dieťaťom a jeho rodičmi. Je to cit, ktorý vás k vášmu dieťaťu priťahuje ako magnet, vzťah, ktorý v tom najhlbšom stupni spôsobuje, že matka pociťuje svoje dieťa ako súčasť samej seba. Ak dieťa nie je s ňou, má pocit, že jej niečo chýba.

Toto puto však nie je až výsledkom starostlivosti o dieťa. Je to niečo, čo dieťa inštinktívne očakáva ihneď po narodení – čaká, že si ho matka privinie a nadojčí. Je to ako počítačový program. Matka a dieťa tvoria jeden celok.

Reklama

A čo otec?

Často budeme hovoriť o vzťahovej väzbe medzi matkou a dieťaťom. Je to preto, že zvlášť v prvých mesiacoch života dieťaťa, je vzťah matka-dieťa zreteľnejší. V žiadnom prípade nechceme vylúčiť otcov, ktorí majú tiež nezastupiteľnú úlohu v rodičovstve a tiež majú mať hlbokú väzbu k svojmu dieťaťu. Ich väzba nie je ani lepšia ani horšia ako matkina, je jednoducho iná.

Harmónia medzi matkou a dieťaťom

[singlepic id=24044 w=320 h=240 float=right]Vzťahová väzba znamená, že matka je so svojím dieťaťom v harmónii – je to jeden z najnaplňujúcejších pocitov, ktoré matka môže zažiť. Ak dieťa začne dávať signály, ktorými vyjadruje nejakú svoju potrebu (mimika tváre, plač), matka, pretože je týmto signálom otvorená, ihneď reaguje.

Samozrejme, zo začiatku môže byť matka zmätená z toho, že jej prirodzené reakcie na potreby dieťaťa sa nezhodujú s mnohými radami od okolia, ktoré dostáva. Avšak spoločne stráveným časom si začne byť istá a bude si vedieť svoje konanie obhájiť. Vzťah signál (dieťa) – reakcia (matka) sa stane prirodzenejším a harmonickejším.

Tak, ako to cítite

Ak vaše dieťa plače a vy zareagujete z hĺbky svojho srdca, prirodzene a nestrojene, vaša vzťahová väzba funguje. Ak reagujete s pocitom „takto by to malo prirodzene byť“, ste na dobrej ceste.

Dobrá cesta k zdravej vzťahovej väzbe:

Plač vášho dieťaťa vás trápi. Máte súcit s vaším bábätkom, keď ho bolí bruško.

Keď je vaše dieťa nespokojné, vymýšľate nové spôsoby, ako ho upokojiť.

Učíte sa predvídať potreby vášho bábätka. Napr. za grimasami nasleduje plač. Reagujete už vo fáze grimás, predtým, ako sa ozve plačom.

Vaše reakcie sa stávajú prirodzenejšími, prichádzajú intuitívne. Namiesto špekulovania (Nemanipuluje so mnou? Nerozmaznám ho?) konáte prirodzene a cítite, že ste konali správne.

(pokračovanie nabudúce)

Autor:

Mgr. Alžbeta Pagáčová, poradkyňa pri dojčení, podporná skupina dojčenia v Piešťanoch

 

Čítajte všetky články o dojčení – TU.

Populárne články