Connect with us

Koktail

Láka vás wakeboard? Radíme ako vybrať ten správny

Published

on

Reklama
Reklama

Jazdíte na snowboarde, či skateboarde a radi by ste si to vyskúšali aj na vode? Odborníci z eshopu vodnelyze.sk radia ako vytrať ten správny. Wakeboard, by podľa nich mal byť prispôsobený štýlu jazdenia, úrovni a cieľu, ktorý chcete dosiahnuť.

ŠTÝL A ÚROVEŇ

„Ak je záujemca o kúpu wakeboardu zvyknutý na surf alebo zimné lyže mohol by uprednostniť wakeboard – single tip. Jeden koniec dosky je oválny a druhý je viac menej rovný, pričom sa podobá na surf. Ak má skúsenosti zo skateboardu alebo snowboardu vhodnejší je wakeboard – twin tip, kde sú oba konce dosky zaoblené tak ako skate alebo snowboarde,“ vysvetľuje Denisa Oravcová z vodnelyze.sk. Začiatočníkom odporúča dosky s rovnejšími hranami. Tie totiž umožňujú viac kontroly a stability a ľahko sa na nich učí jazdiť v správnom postoji. Doska sa pri chybách menej zarezáva do vody a navyše sú aj lacnejšie, keďže sa pri nich nepoužívajú špičkové technológie ako pri profi doskách. Pokročilí môžu bez problémov siahnuť po doskách s okrúhlymi hranami. Tie pomáhajú doske získať vyššiu akceleráciu a umožňujú lepšie zdvihnutie dosky pri skokoch. Dopady na hladinu pri skokoch a trikoch sú na týchto doskách taktiež plynulejšie, avšak doska neodpustí žiadne chyby.

[singlepic id=45075 w=450 h=450 float=center]

Reklama

 

MATERIÁL A ROZMERY

„Wakeboardy sú vyrábané vo všeobecnosti z rovnakých materiálov ako vodné lyže. Polyuretanové, alebo penové jadro je obalené laminátom, alebo laminátom a grafitovými vláknami pri kvalitnejších doskách,“ hovorí D. Oravcová. Dĺžka wakeboardov sa pohybuje od 120 cm do 150 cm. Výrobcovia odporúčajú voliť dĺžku dosky hlavne podľa hmotnosti wakeboardistu. Vo všeobecnosti, kratšie dosky sú menej stabilné pri štartoch a otočkách, na dlhších doskách sa naučíte ľahšie štartovať. Šírka wakeboardov sa pohybuje od 39 cm – 43 cm a je prispôsobená dĺžke. Dôležitým parametrom wakeboardov je tiež „rocker“ teda sklznice wakeboardu od začiatku/konca po stred. Všeobecne platí čím väčší “rocker”, doska je viac prehnutá, tým ľahší odraz, stabilnejší dopad. Doska má menší kontakt s vodou a preto ťažšie hranenie. Čím má doska menší “rocker”, je viac plochá a teda je zaručený lepší kontakt s vodou a tým pádom je ľahšie ovládateľná, rýchla pri nájazdoch a hranení. Práve tieto dosky sú vhodné pre začiatočníkov. Podľa odborníkov neplatí pravidlo čím väčší „rocker“ tým lepšia doska. Každému vyhovuje iný štýl jazdenia a teda aj iná doska.

[singlepic id=45077 w=450 h=450 float=center]

 

PLUTVIČKY

Funkciou plutvičiek je zvýšiť stabilitu a držať smer wakeboardu. Opäť podľa spôsobu jazdenia a úrovne sa vyberajú rôzne tvary a veľkosti plutvičiek.
Pre začiatočníkov je vhodný wakeboard s dvomi plutvičkami. Ľahko držia smer, stabilitu a ľahko sa robia oblúky. Nakoľko sú vyššie a v strede, nie sú vhodné na raily ani na kickery. Mohlo by dôjsť k poškodeniu wakeboardu ako i kickeru a ťažšie sa na nich robia rôzne triky. Sú hlbšie a preto ideálne aj na rozbúrené hladiny.
Wakeboardy so 4 odnímateľnými plutvičkami, alebo 4 vlisovanými plutvičkami a dvomi stredovými odnímateľnými majú lepšie vlastnosti, ľahšie sú na nich dopady pri rôznych trikoch, pomáhajú zvyšovať rýchlosť počas oblúkov a nájazdov.
Wakeboardy so šiestimi plutvičkami prinášajú aj ďalšie výhody – napriek menšej veľkosti umožňujú jazdiť aj na rozbúrených vodách, stredné plutvičky sa dajú vybrať čo prináša ďalšiu možnosť – jazdu na slideroch, alebo na pokojnej hladine.

VIAZANIE

„Viazanie je veľmi dôležitou vecou pri kúpe wakeboardu. Platí zásada viazanie musí byť pevné, ale pohodlné, nesmie tlačiť na žiadnom mieste Sú rôzne spôsoby, mechanizmy, ktorým si viazanie stiahnete podľa svojich potrieb – šnúrkový systém, pomocou suchého zipsu, remeňa, alebo pracky na prednej prípadne zadnej časti viazania,“ vysvetľuje Denisa Oravcová, podľa ktorej je v súčastnosti najviac používaný šnúrkový systém na prednej časti viazania.

RADA NA ZÁVER
Ak sa dá, viazanie si pred kúpou vždy vyskúšajte, ak si ho kúpite cez internet nebojte sa ho vrátiť, alebo vymeniť, je to jedna z najdôležitejších vecí pri kúpe wakeboardu.

Ak zvažujete kúpu wakeboardu môžete využiť akciovú ponuku eshopu vodlnelyze.sk, ktorá platí do konca týždňa.

[nggallery id=2396]
-inf- Foto: www.jobesports.com

Populárne články