Connect with us

Koktail

Kolonádový most na hodinu zhasne

Published

on

Reklama
Reklama

Piešťany sa opäť pridajú k stovkám miest po celej planéte, ktoré na 60 minút vypnú osvetlenie svojich pamätihodností. V sobotu 29. marca od 20.30 do 21.30 h v rámci podujatia Hodina Zeme zhasne okrem Kolonádového mosta aj Eifellova veža alebo Koloseum a veľa ďalších pamätihodností po celom svete.

[singlepic id=41094 w= h= float=center]

Podujatie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o zmenách klímy organizuje v Piešťanoch už druhý raz Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera. Do tejto ekologickej akcie sa zapája každoročne 5200 miest v 135 krajinách celého sveta. Vlani pri sa pri tejto príležitosti uskutočnila na Kolonádovom moste ohňová show a vystupoval aj folklórny súbor. Jeho členovia vyniesli Morenu a privítali jar. Tento chystajú organizátori podobne atraktívny program.

Hodinu Zeme si v dohodnutom čase, teda 29. marca o 20.30 môže pripomenúť každý vypnutím všetkých elektrických spotrebičov vo svojej domácnosti. Jednotlivci, samosprávy aj firmy takto potvrdia, že im záleží na udržateľnej budúcnosti, a že myslia na problémy spojené s klimatickými zmenami a svetelným znečistením.

Reklama

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Od roku 2011 spolupracuje na Slovensku s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV.

Prvýkrát zhaslo asi 2,2 milióna domácností svoje svetlá v roku 2007. Pridalo sa 2000 firiem aj mesto Sydney. Už o rok neskôr narástol počet účastníkov na 50 miliónov ľudí. V roku 2009 sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia, zapojilo sa aj 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta. Bolo vypnuté osvetlenie na známych stavbách a pamiatkach. Zhasla Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum aj reklamy na Times Square.

Text: Martin Palkovič

Populárne články