Connect with us

Koktail

V knižnici vystavujú fotožurnalisti dve stovky snímok, nechýba ani Pásikavec od Piešťanca Romana Tibenského

Published

on

Reklama
Reklama

Prízemie mestskej knižnice ponúka najbližšie týždne výstavu výberu novinárskych fotografií, ktoré boli prihlásené do súťaže Slovak Press Photo. Na piatom ročníku podujatia vystavuje 26 fotografov, medzi nimi aj Piešťanci, 194 záberov. 

IMG_9354

Vernisáž sa uskutočnila vo štvrtok 9. februára podvečer. Na otvorení výstavy boli prítomní aj niekoľkí autori – Matej Kalina, Dorota Holubová, Michal Svítok, Roman Tibenský či Ľuboš Kotlár, ktorý získal ocenenie Mladý talent roka 2016.

„Slovak Press Photo je súťaž novinárskej fotografie, do ktorej sa môžu prihlásiť autori fotografií, ktoré vytvorili pre publikačné účely. Prihlásiť sa môžu profesionálni fotografi aj študenti, každý má šancu vyhrať,“ prezradila riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová. Fotografie sú rozdelené do deviatich kategórií – Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a šoubiznisu, Študenti a mladí fotografi do 25 rokov, Stredoeurópska fotografia a Grant Bratislavy.

Reklama

IMG_9367Fotografické práce posudzovala päťčlenná medzinárodná porota, ktorej predsedom je žiadaný americký fotožurnalista Stanley Greene. Popri nej zasadala osobitná porota, ktorá hodnotila práce prihlásené do kategórie Krátke video. Cenu Grand Prix získal fotograf, kameraman a režisér Ivan Holub. Do súťažnej kategórie Každodenný život prihlásil snímku Večera, ktorá zachytáva skupinu detí, žijúcich v africkom štáte Burundi. Tie prežívajú len vďaka slovenskému nutričnému programu. „Myslím, že tá fotografia hovorí za všetko. Každý by sa mal zamyslieť, v akej dobe žijeme. Na druhom konci sveta ľudia nemajú z čoho žiť, umierajú na hlad a my máme plné kontajnery,“ skomentovala ocenenú fotografiu riaditeľka súťaže.

V kategórii Životné prostredie si tretie miesto za záber najväčšej vážky na Slovensku, prezývanej pásikavec (Cordulegaster heros), odniesol Roman Tibenský z Piešťan. Fotografia pochádza z cyklu Potulky slovenskou prírodou. Ocenenia boli slávnostne odovzdané 19. októbra v Primaciálnom paláci v Bratislave. Piešťany sú už tradične prvou zastávkou výstavy na Slovensku. Pozrieť si ju môžete do 5. marca v prízemí mestskej knižnice.

-vv-

 

Populárne články