Connect with us

Koktail

Kinom sa niesli zvuky gájd – gajdoši si zaspomínali na svojho kolegu a ich výrobcu Rasťa Trnovca

Published

on

Reklama
Reklama

Rodinnej spomienky na zapáleného folkloristu, hudobníka a výrobcu gájd, ktorá sa konala včera, v utorok 26. apríla, v piešťanskom kine Fontána sa okrem rodiny Trnovcovej zúčastnilo niekoľko desiatok ďalších hostí. Svojho „kolegu“ si najmä muzikanti pripomenuli nielen zážitkami, ale aj hrou na gajdy, z ktorých väčšinu vyrobil práve Rasťo Trnovec. Zhodli sa najmä na tom, že išlo o výnimočného človeka, gajdoša telom i dušou, ktorý hre a výrobe týchto nástrojov zasvätil celý svoj mladý život.

IMG_1069

 

Rastislav Trnovec sa okrem vystúpení na rôznych podujatiach či folklórnych festivaloch venoval aj propagácii gájd a osvete a snažil sa tiež o zaradenie hry na tento nástroj do osnov pre základné umelecké školy. Ako povedala vedúca folklórneho súboru Žito Katarína Agnetová, ktorá uvádzala spomienkové podujatie, iste by ho potešil, že gajdy boli v decembri minulého roka zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem folklóru bolo jeho ďalším veľkým koníčkom aj lietanie na ultraľahkých lietadlách.

Reklama

Gajdoši a muzikanti, ktorí prišli z rôznych kútov Slovenska – Devínskej Novej Vsi, Banskej Bystrice či Vrbového, ale aj Starého Hrozenkova na Morave, na jeho počesť zahrali a zaspomínali si na Rasťa ako na zábavného a dobrosrdečného „Gašpara“, (ako sa sám nazýval), ktorý mal rád šteklivé pesničky a na gajdy hral všade, kde práve bol – na cestách stopom, na staniciach pri čakaní ale napríklad aj na futbalovom zápase…K vystúpeniu hostí sa pridala Ľudová hudba Petra Obucha.

IMG_1044
Výrobky mladého remeselníka, ktorý pôvodne vyštudoval za zememerača, sa vyznačovali veľkou dávkou kreativity, vymýšľal rôzne hlavy, používal netradičné materiály, jedny z gájd dokonca vytvoril aj zo starej pneumatiky. Návštevníci ich mohli vidieť ako súčasť sprievodnej výstavy vo foyeri kina Fontána, ktorá potrvá do 8. mája.

-ad-

Populárne články