Connect with us

Koktail

Kam na výlet? Kostolík v Lančári je jednou z najvzácnejších sakrálnych pamiatok Slovenska

Čo tak dopriať si príjemný krátky výlet? V blízkosti Piešťan je viacero zaujímavých lokalít, ktoré sú dobre dostupné a aj veľmi zaujímavé. Jednou z nich je kostolík v Lančári.

Published

on

Reklama

Blížiaca sa jar bude lákať stále viac na prechádzky a vyžitie v prírode. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany prináša na svojej webovej stránke tipy na výlety v okolí Piešťan. Tento raz sme vybrali inšpiráciu pre návštevu kostolíka v Lančári.

Jedna z najvzácnejších sakrálnych pamiatok na Slovensku je od Piešťan vzdialená iba 20 kilometrov. Navštíviť ju môžete autom, ale aj na bicykli. Spoznáte kus histórie, odmenou vám bude aj výhľad na Trnavskú pahorkatinu.

Reklama

Kostolík v Lančári leží na Malokarpatskej cyklomagistrále, na ktorú sa môžete napojiť v obciach Ostrov alebo Krakovany. Z červenej cykloznačky je potom treba pri Kočíne-Lančári odbočiť na žltú, ktorá vás dovedie priamo k tejto vzácnej pamiatke.

Pre peších turistov je tu možnosť absolvovať výlet ku kostolu z Prašníka – Pustej Vsi a cestou navštíviť pomník baróna Wattenwyla alebo rozhľadňu pod Klenovou.

Reklama

Výletníkom, ktorí prídu do obce Kočín-Lančár autom, zaberie prechádzka z parkoviska na skalnatý vŕšok, kde Kostol sv. Michala archanjela stojí, približne 10 minút.

Vzácna stavba vznikla v polovici 17. storočia na mieste gotického kostola. Návštevníkov už z diaľky zaujme renesančné protiturecké opevnenie. Dominantou je zvonica a vstupná časť do areálu, ktoré nedávno prešli rekonštrukciou.

„Loď kostola a svätyne sú zaklenuté valenou klenbou s lunetovými výsečmi, ktorá je typická pre renesanciu a ranné baroko. Podobný kostol s takýmto dispozičným riešením sa na západnom Slovensku nenachádza,“ popisuje architektúru pamiatky na svojej web stránke obec Kočín-Lančár s tým, že význam kostola spočíva predovšetkým v jeho unikátnej maliarskej výzdobe z obdobia renesancie, baroka a rokoka. Odborníci ju považujú za najkrajšiu na našom území.

V zime nie je kostolík v pravidelných časoch prístupný verejnosti, ale ak to pandemická situácia dovolí v období od mája do októbra bude podľa starostu Štefana Lányiho otvorený vždy v prvú nedeľu v mesiaci. Obec má tiež v rozpočte finančné prostriedky na náučný chodník, ktorý bude viesť od autobusovej zastávky v Lančári až po kostol.

Rezort Piešťany / Martin Palkovič

Populárne články