Úvod Koktail K Štefánikovmu výročiu chystajú špeciálnu mapu – predstavia ju na „leteckých dňoch“...

K Štefánikovmu výročiu chystajú špeciálnu mapu – predstavia ju na „leteckých dňoch“ v Piešťanoch

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Mimoriadne, historicko-moderné vydanie mapy Slovenskej republiky pripravujú v tomto období banskobystrickí kartografi pri príležitosti stého výročia posledného letu Milana Rastislava Štefánika. Na vytváraní špeciálneho mapového diela spolupracujú s odborníkmi zo Slovenského múzea máp v Kynceľovej a profesionálmi z odvetvia letectva Good guy download.

„Základom mapy s názvom „Storočnica M. R. Štefánika“ budú nedávno aktualizované mapové podklady slovenského územia, na ktorých bude v špeciálnej dátovej vrstve vyznačené rozdelenie vzdušného priestoru SR a ďalšie letecké údaje Microsoft toolkit. Zároveň sa zapracúvajú polohy všetkých slovenských letísk, heliportov, základní leteckej záchrannej služby či informácie o riadení letovej prevádzky nad územím štátu. Hlavnou zvláštnosťou mapy je však to, že popri aktuálnych informáciách v nej dostane veľký priestor história,“ hovorí Ivana Krchnavá z kartografického nakladateľstva VKÚ Harmanec sql server 2000 다운로드.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

„Aktuálne dáta a informácie pokryjú niečo viac ako polovicu diela, zvyšok budú tvoriť texty a ilustrácie zo storočnej histórie letectva na území Slovenska. Drvivá väčšina obsahu, súčasného aj historického, nebola v takejto forme ešte nikdy publikovaná. Ani žiadne podobné dielo na Slovensku dosiaľ nevzniklo Nintendo ds rom. Snažíme sa teda pripraviť niečo, čo môže vzniknúť raz za sto rokov a je to veľmi zvláštny pocit,“ priznala Krchnavá.

„Všetky ilustrácie v mape sú vytvorené špeciálne pre túto príležitosť. Portréty osobností letectva, ktoré budú v osobitnej sekcii, maľujú ilustrátori ručne podľa dobových podkladov. Po prvý raz by tak mala byť publikovaná podoba Mikuláša Šingloviča, veliteľa letcov na povstaleckom letisku Tri Duby počas SNP 맥 os 모하비 다운로드. Originálny bude aj portrét slovenského leteckého esa v radoch Britského kráľovského letectva počas 2. svetovej vojny Otta Smika. A úplne zaslúžene sa medzi zobrazených hrdinov dostane napríklad aj priekopnícka lekárka Oľga Kráľová-Mistríková, bez ktorej si nevieme predstaviť vznik modernej leteckej záchrannej služby na Slovensku.“

Mapa ako malá encyklopédia

Mapa teda bude spĺňať nielen parametre kartografického, ale aj encyklopedického diela. Verejnosť si bude môcť pozrieť vývoj tzv. výsostných znakov vojenského letectva, čo sú vlastne symoly štátu, maľované na krídla a trupy lietadiel Lune's Pharmacy. Počas vojny tu existovalo niečo, čo sa volalo Slovenské vzdušné zbrane. Výsostné znaky na ich strojoch takmer v ničom nepripomínali dobovú československú vlajku ani slovenské trojvŕšie s dvojkrížom. Bol to jednoduchý modro-biely kríž s červenou bodkou.

Úplne nové, kreslené špeciálne pre toto vydanie mapy, budú aj podoby lietadiel a vrtuľníkov 7-zip. A to nielen tých, ktoré počas uplynulých sto rokov zohrali dôležitú úlohu v našich dejinách, ale aj tých, ktoré v súčasnosti schádzajú z výrobných liniek na Slovensku. Mnoho obyvateľov Slovenska možno zostane prekvapených, koľko leteckých tovární na tu máme. A koľko typov lietadiel sa u nás vyrába. 

Podľa Krchnavej chcú tvorcovia napriek obsažnosti mapy zachovať jej praktickú využiteľnosť a prehľadnosť jsp url image. Dosiahnuť to chcú premysleným dizajnom a grafikou. Výsledok musí byť funkčný, prehľadný a pritom atraktívny. Povedala by som, že až reprezentatívny. Podľa toho, čo som videla na obrazovkách počítačov, zatiaľ sa to darí.“ Zdôrazňuje však, že ešte stále nemajú kompletné všetky potrebné údaje a stále ich aktualizujú a dopĺňajú sapjco3.dll 다운로드. „Do konca tohto mesiaca máme ešte na pláne ďalšie stretnutia s odborníkmi zo všetkých častí leteckého života, či už je to armádne letectvo, dopravné, športové a rekreačné letectvo, výcvik pilotov alebo letecký priemysel. Ide o pomerne pomalý proces, pretože je to terénna práca. Výsledkom však budú dosiaľ ešte nikde nepublikované články o slovenskom letectve, ktoré by mali výrazne obohatiť textovú časť mapy.“

Ako upresnila, nová mapa by mala byť hotová na začiatku mája a verejnosti ju chcú prvý raz predstaviť na Festivale letectva v Piešťanoch Sheed it twice. Ten je tiež tohtoročnou novinkou medzi slovenskými leteckými podujatiami. Uskutoční sa na tamojšom letisku počas víkendu 4. a 5. mája, presne sto rokov od tragického preletu generála M. R. Štefánika z Talianska na Slovensko.

TS VKÚ Harmanec

REKLAMA