Connect with us

Koktail

Jazierka majú ďalší nečakaný prírastok

Published

on

Reklama
Reklama

Jazierka na Kúpeľnom ostrove majú ďalší nečakaný prírastok, vo vodách sa okrem sladkovodného žraloka a korytnačky Alapone ferox teda Kožnatky floridskej, nachádza aj ďalšia kožnatka. Veľkosťou sa navyše evidentne jedná o mláďa. Od ostatných druhov sa tieto korytnačky líšia najmä tvarom hlavy a dospelý jedinec je niekoľkonásobne väčší ako Korytnačky písmenkové. Zostáva záhadou, či sa samici podarilo rozmnožiť s iným druhom alebo sa niekto touto cestou zbavil mláďaťa, o ktoré sa nedokázal postarať. Faktom zostáva, že oba plazy sa od seba nevzďaľujú a vo vode sa stále pohybujú tesne vedľa seba.

IMG_20161011_153923

Kožnatka floridská pochádza pôvodne z Južnej Ameriky, Mexika a ako názov napovedá z Floridy. Tento druh sa kúpiť v zooshopoch či na burzách pre chovateľov a cena väčších kusov sa pohybuje nad päťdesiat eur. Ide o dravca, ktorý dosť rýchlo rastie a pri manipulácii s ňou treba zvýšiť opatrnosť, pretože dokáže bolestivo pohrýzť. V ideálnych podmienkach sa dožíva až tridsať rokov. Kožnatka trávi veľa času zahrabaná na bahnitom dne, kde čaká na svoju korisť. K hladine vystrkuje v niekoľko minútových intervaloch len svoju hlavu na dlhom krku, aby sa nadýchla.

Pravdepodobnejšou verziou toho ako sa mláďa kožnatky dostalo do jazierok na Kúpeľnom ostrove je, že ho tu niekto vypustil. Medzidruhové i medzirodové kríženie u korytnačiek síce nie je vylúčené, ale v prírode k nemu bežne nedochádza. Kožnatky navyše pri rozmnožovaní nakladú do piesku bežne až dvadsať vajec, čo by znamenalo aj väčší počet mláďat v jazierkach.

Reklama

IMG_20161011_153902IMG_20161011_153915IMG_20161011_153859

-lt/Zdroj: rybicky.net, vivarista.sk, sk.wikipedia.org/Foto: lt-

 

Populárne články