Connect with us

Koktail

Jakub Konečný má geografiu v malíčku, patrí medzi najlepších na svete

Published

on

Reklama

Absolvent Gymnázia Pierra de Coubertina sa zaradil medzi hŕstku študentov, ktorí na International Geography Olympiad preukázali najlepšie vedomosti z geografie. Súťaž sa uskutočnila v Japonsku a zúčastnilo sa jej 126 mladých ľudí z 32 krajín sveta.

[singlepic id=45645 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

„Postupu do Japonska predchádzal národný výber. U nás som musel absolvovať okresné, krajské aj celoslovenské kolo geografickej olympiády,“ hovorí Jakub Konečný (19 r., na fotke vpravo), ktorý po úspešnom ukončení piešťanského gymnázia mieri na Fakultu sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Prázdniny si však spestril výletom do krajiny vychádzajúceho slnka.

Reklama

Olympiáda mala podľa jeho slov štyri časti. V prvej z nich študenti dostali šesť okruhov otázok, museli sa vyznať napríklad vo vulkanizme, urbanizácii alebo následkoch globálneho oteplovania v Sudáne. Ďalšou časťou bola práca v teréne. „Tá spočívala v tom, že nás odviezli do štvrte Kjóta Fushimi, kde sme mali zmapovať krajinu okolo miestnej rieky, zhotoviť terénny prierez krajiny a vyrobiť mapu využitia Zeme (land use map) na danom území,“ spomína Jakub. V tretej časti bolo potrebné navrhnúť plán pre trvalo udržateľný rozvoj Fushimi do roku 2035. Posledný bol multimediálny test.

Zlatú medailu dostalo 7% najúspešnejších súťažiacich. Jakub Konečný bol s počtom bodov 66,2 na 9. mieste. Celkový víťaz bol zo Singapuru. Dôležitý je aj rebríček krajín. Slovensko vďaka súčtu bodov všetkých našich reprezentantov skončilo na 6. mieste. Prvé bolo Rumunsko, za ním Chorvátsko a Singapur.

„Dnešná geografia má obrovský záber oblastí, nie je to už vôbec o hlavných mestách a vlajkách, veľa tém súvisí s ekológiou, hospodárstvom, klimatológiou a sociológiou, často treba robiť analýzy do budúcnosti, vytvoriť stratégie… Tomu sa na slovenských školách ani zďaleka nevenuje veľká pozornosť, lebo geografie je aj na stredných školách veľmi málo,“ hovorí Jakub.

V Japonsku podľa vlastných slov zažil kultúrny šok. „Krajina je krásna, veľa zelených lesov, mestá sú samozrejme obrovské a veľmi husto zaľudnené, sú plné milých ľudí. Za 11 dní sme nestretli žiadneho nepríjemného Japonca, všetci domáci boli vždy milí a ochotní pomôcť.“

Napriek tomu, že program olympiády bol veľmi nabitý, Slováci si našli čas na návštevu pamiatok zaradených do zoznamu UNESCO, absolvovali výlet na horu Fudži aj do Tokia. V samotnom Kjóte, kde súťaž prebiehala prezentovali slovenskú kultúru, učili sa skladať origami a spievať karaoke. „Mne osobne robil veľký problém jesť s paličkami Našťastie, vo väčšine reštaurácií mali k dispozícii aj príbory,“ uzatvára Jakub.

[nggallery id=2436]

Text: MP Foto: Archív Jakuba Konečného

Populárne články