Connect with us

Koktail

Islanďania prišli predstaviť svoju krajinu

Published

on

Reklama
Reklama

Všetci sme na jednej lodi – tak sa volá projekt, ktorý spolu s neziskovou organizáciou z Islandu The Icelandic Sibshops realizuje občianske združenie Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva so sídlom v Leierovom dvore v Piešťanoch. Cieľom projektu je posilniť dlhodobú spoluprácu na báze interkultúrneho učenia a výmeny skúsenosti v rôznych oblastiach.

island

O Islanďanoch sa všeobecne vie, že zvolili demokraciu a ľudské práva pred bankami. Na začiatku globálnej finančnej krízy sa islandský bankový systém zrútil. Islanďania sa dostali pod veľký tlak zvyšku Európy, aby sa zadĺžili a splácali celé generácie. A tak sa tento malý národ s 320-tisíc obyvateľmi vzoprel.

Islanďania uväznili tých, ktorí boli zodpovední za hazard s úsporami občanov. Aj keď sú na ostrove dosť izolovaní od kontinentu, uprednostnili sebestačnosť. Znovu sa vrátili k výrobe zdravých potravín, namiesto masla z dovozu nakupujú doma vyrobené maslo, jogurty, ryby, mäso, výrobky zo 400 rodinných fariem. Uprednostňujú svoje vlnené oblečenie. Chovajú kone, ovce.

Reklama

Hovoria, že pod každým ľadovcom drieme sopka. Ak sa zobúdza, ľady sa topia. Veľká energia je ukrytá v podzemných teplých prameňoch. Cesta z letiska do Reykjaviku je zohrievaná, aby nezamrzla, práve potrubiami s teplou vodou. Ľudia sa sprchujú ako dlho chcú, veď ich zásobujú vlastné teplé minerálne pramene. Podobne vyhrievajú byty, podniky. Viac sa o tejto krajine sme sa dozvedeli členov partnerskej organizácie The Icelandic Sibshops, ktorá sa sústreďuje na profesionálnu starostlivosť o súrodencov telesne i duševne postihnutých detí, inklúziu oslabených, na šírenie etických hodnôt. Viac o svojej práci povedali osobne počas workshopov 25-26. januára.

Text a foto: Tlačová správa (krátené)

Populárne články