Connect with us

Koktail

Indický sviatok Holi oslavovali aj vo Fontáne, farebná voda nestriekala

Published

on

Reklama

Tamojšia obdoba Veľkej noci je prezývaná aj Festival farieb. Hinduisti oslavujú príchod jari tým, že sa medzi sebou oblievajú farebnou vodou. Uctievajú si tak Višnu a Krišnu, ale snažia sa aj zabudnúť na akékoľvek nepriateľstvá, zbaviť sa zlej energie. Preto si medzi sebou na znak priateľstva podávajú ruky.

Škoda, že sa Holi v Piešťanoch neoslavovalo podobne ako v Indii:

Reklama

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rzTTNA0ulEE&feature=related[/youtube]

[singlepic id=11421 w=320 h=240 float=right]Napriek tomu bolo v KSC Fontána najmä pre študentov stredných škôl pripravených niekoľko prekvapení. Najprv zástupca indického veľvyslanectva zahájil výstavu fotografií Františka Chudobu z Radžastanu. Aspoň prostredníctvom nich bola Piešťancom sprostredkovaná pestrosť Indie. Oblečenie, výzdoba hlavy – u žien sárí, u mužov turbany a košele, ale aj fasády budov sú tu vraj najfarebnejšie z celej krajiny.

Reklama

Potom sa uskutočnil krst anglického prekladu učebnice Multikultúrna výchova od Anny Galovičovej. Jej slovenské vydanie tu krstili už pred rokom a úspech, ktorý kniha zaznamenala prinútil jej autorku preložiť ju do jazyka zrozumiteľného v zahraničí. Pretože sa v Indii počas sviatku Holi okrem oblievania farbou ľudia aj navzájom voňavkujú, pokrstili ju parfumom.

[singlepic id=11422 w=320 h=240 float=left]Po krste mohli hostia ochutnať špeciality indickej kuchyne, ktorá sa od tej našej líši najmä množstvom používaných korení. Ani zďaleka však nemusia byť všetky pikantné. Mladá Indka, ktorá neskôr diskutovala so študentmi, povedala, že našej kuchyni chýba práve táto pestrosť chutí. Preto vraj nemá príliš rada naše bryndzové halušky.

Premietaniu filmu, ktorý zakončil indické popoludnie vo Fontáne ešte predchádzala módna prehliadka a vystúpenie tanečnice Bhakti Dévi z Viedne, ktorá sa profesionálne venuje tradičnému tancu. Pozrite si ho v našom videu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=unsPiIBi1oc[/youtube]

[nggallery id=570]

Populárne články