Úvod Koktail Haluzický kostolík a tiesňava – krása len na skok z Piešťan

Haluzický kostolík a tiesňava – krása len na skok z Piešťan

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Hľadáte zaujímavý tip na výlet v blízkosti Piešťan? Necelých tridsať kilometrov od Piešťan v Bošáckej doline v obci Haluzice môžete navštíviť zrúcaninu neskororománskeho kostolíka, pod ním Haluzickú tiesňavu a na protiľahlom kopci sa môžete pokochať krásnych pohľadom z rozhľadne Hájovky Sims 4 Hair.

_MG_7428 kopie

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1398 pod názvom Halusych Free spss Hangul edition. Obec má momentálne 50 obyvateľov. Kostolík postavili niekedy v prvej štvrtine 13. storočia. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1299 z čias panovania posledného uhorského kráťa z rodu Arpádovcov Ondreja III.  V rokoch 1540 až 1620 a ešte krátko začiatkom 18 웹윤고딕 130 다운로드. storočia počas povstania Františka II. Rákociho využívali kostol protestanti. Katolíkom sa vrátil po roku 1708 a slúžil ako farský kostol. V roku 1810 v ňom cirkev definitívne zakázala slúženie sv movie Lion. omší, pričom dôvodom bol schátralý stav. Opravy sa dočkal až v roku 1968. Podarilo sa tak zachrániť obvodové murivo v prakticky pôvodnej výške. Od roku 2013 sa tu realizuje obnova a výskum vďaka aktivitám dobrovoľníkov z občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť right base.

_MG_7452 kopie

Tesne pri zrúcaninách kostola sa tiahne asi 1 km dlhá, 200 m široká a 50 m hlboká Haluzická prierva, ktorá vznikla eróziou potoka v malo hlinitých bridliciach a dolomitoch tohto flyšového pásma Bielych Karpát Kakao Mobile. Roklina sa neustále rozširuje a ohrozuje múry okolo kostola. Dnes je chráneným krajinným územím.

IMG_7509 kopie_MG_7521 kopie

K návšteve vás môže inšpirovať aj krásne video Jozefa Dovičina:

Do lokality sa dostanete pomerne jednoducho Download the 2019 calendar. Za Novým Mestom nad Váhom odbočíte do Trenčianskych Bohuslavíc. Pokračujete smerom na Bošácu. Asi kilometer za Bohuslavicami odbočíte doprava na vedľajšiu cestu do Haluzíc Tekken Tag Tournament 1 Download. Zaparkujete pri obecnom úrade, odkiaľ je to ku kostolíku, do tiesňavy, či na rozhľadňu iba kúsok a výlet sa dá absolvovať aj za nie príliš ideálneho počasie 미인심계 다운로드. Navyše pri topení snehu, alebo po daždi máte jedinečnú príležitosť vidieť tiesňavu naplnenú vodou.

th (zdroj: absida.sk) Foto: th Video: Jozef Dovičin

REKLAMA