Connect with us

Koktail

Dobrovoľní hasiči vo Veľkých Kostoľanoch budú slávnostne žehnať zástavu

Published

on

Reklama
Reklama

Významné postavenie dobrovoľného hasičského zboru a jeho dôležitosť pre obec si občania obce Veľké Kostoľany pripomenú v nedeľu 8. mája hasičskou slávnosťou žehnania novej hasičskej zástavy a techniky. Dobrovoľní hasiči si touto slávnosťou pripomenú kultúrne hodnoty a tradície, ktoré symbolizuje historická zástava dobrovoľného hasičského zboru, ktorú sa členovia DHZ rozhodli uchovať pre ďalšie generácie. Na slávnosti bude požehnaná replika pôvodnej historickej hasičskej zástavy, ktorá bude slávnostným požehnaním uvedená do života, rovnako ako nové zásahové vozidlo CAS 32 Tatra 815 a vozík s protipovodňovou výbavou.

3 - povodna poskodena zastava DHZ Velke Kostolany Zadna strana_resize5 - detail poskodenej malby sv.Floriana na povodnej zastave_resize

Verná replika historickej zástavy DHZ Veľké Kostoľany pochádza z profesionálnych umeleckých dielní českej firmy Alerion, ktorá sa špecializuje na tradičnú ručnú výrobu slávnostných zástav a heraldických znakov a symbolov. „Replika zástavy DHZ Veľké Kostoľany vznikla na prianie miestnych dobrovoľných hasičov, ktorí si priali zachovať pôvodnú zástavu hasičského zboru a súčasne pokračovať v používaní hasičských tradícií a symbolov, aby tak nadviazali na tradície svojich predkov a preniesli ich posolstvo do budúcnosti. Pôvodná zástava obsahuje všetky prvky, ktoré sú typické pre slovenské hasičské zástavy – bohatú a dekoratívnu rohovú výšivku, slovenský znak, štylizované vyšívané hasičské motívy a maľbu sv. Floriána. Pri výrobe repliky sa spotrebovalo 20 km vyšívacieho hodvábu a výšivka obsahuje viac ako dva milióny stehov,“ popisuje proces vzniku repliky hasičskej zástavy Tomáš Pokorný, majiteľ brnenskej firmy Alerion, ktorá repliku historickej zástavy pre veľkokostolianských dobrovoľných hasičov vyrobila.

6 - detail vysivky ihlou na replike zastavy od ALERIONU_resize

Reklama

„Replika historickej zástavy je zárukou zachovania kultúrneho dedičstva pre ďalšie generácie. Životnosť zástavy z Alerionu je až 200 rokov. Práce na ručne vyšívanej zástave trvali 3 mesiace. Vďaka najnáročnejšej maľbe ihlou dokázali vyšívačky vykresliť a vytieňovať motívy tak plasticky, že sú ako živé,“ dodáva k procesu ručnej výroby repliky historickej zástavy Tomáš Pokorný.

2 - Nova replika zastavy DHZ Velke Kostolany od ALERION predna strana_resize4 - Nova replika zastavy DHZ Velke Kostolany od ALERION zadna strana_resize

Oslavy vo Veľkých Kostoľanoch sa začnú v nedeľu 8. mája o 11:00 svätou omšou v miestnom Rímskokatolíckom kostole, kde kňaz posvätí novú zástavu hasičského zboru a novú hasičskú techniku, ktorú zbor dostal v minulom a tomto roku. Nasledovať bude slávnostný pochod členov Dobrovoľného hasičského zboru a techniky a presun do miestneho kultúrneho domu, kde bude slávnosť pokračovať obedom a posedením členov a pozvaných hostí, vrátane vyslúžilých členov. Hasiči na tomto posedení odovzdajú ocenenia a poďakovania jednotlivým členom hasičského zboru.

-Tlačová správa-

Populárne články