Connect with us

Koktail

Dobrá novina sa šírila Piešťanmi

Published

on

Reklama

Na sviatok sv. Štefana sa i tento rok vydali koledníci v Piešťanoch ohlasovať Dobrú novinu. Tri desiatky detí a dospelých navštívilo popoludní viac ako dve desiatky piešťanských domácností. Na podporu projektu Na ceste k životu v Etiópii vykoledovali spolu s darmi od dobrodincov 1100 eur.

Kolednícke pásmo v podobe básní spevu a vinšov priniesli do domácností anjeli, pastieri i traja králi. Svojou aktivitou tak pomohli šíreniu dobrej zvesti, ale tiež podporili vďaka vyzbieraným preniazom prácu dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (tzv. sestry Vincentky) v meste Alitena na severe Etiópie. 

Reklama

Väčšinu roka je tento kraj veľmi suchý, plodinám sa darí iba na poliach so zavlažovaním. Mnohé rodiny chovajú ovce, kozy, hovädzí dobytok a sliepky. Vincentky v Alitene pôsobia už od roku 1973, kedy tu založili malé zdravotné stredisko. Prišli sem v čase, keď bol kraj postihnutý hladomorom a zostali tu pôsobiť. V 90. rokoch keď Alitenu tvrdo zasiahla vojna medzi Etiópiou a Eritreou, žili sestry spolu s miestnymi obyvateľmi v utečeneckom tábore, kam sa museli z Aliteny presunúť. Alitenské zdravotné stredisko realizuje aj program Zlepšenia zdravotnej starostlivosti pre matky a deti, ktorý podporujú koledníci a darcovia Dobrej noviny od roku 2015.

Okrem zdravotného strediska vedú Vincentky v Alitene viaceré projekty pre miestnu komunitu: škôlku s montessori výučbou a výživovým programom, pre deti z najchudobnejších rodín, rozvojové centrum pre ženy, internát pre dievčatá z odľahlých oblastí, ktoré tak môžu chodiť do školy, program potravinovej pomoci pre deti a mladých, ktorý chodia v Alitene do školy či detské a mládežnícke centrum.

Reklama

Okrem programu Zlepšenia zdravotnej starostlivosti pre matky a deti podporí Dobrá novina v roku 2018 aj ďalšie rozvojové projekty v Etiópii, Kamerune, Južnom Sudáne, Keni a Ugande. Viac na 

„Ďakujeme všetkým za pomoc pri organizovaní, prípravách, samotnom koledovaní, finančných daroch, modlitbách, morálnej či inej forme pomoci,“ hovorí Marián Bucko, ktorí je koordinátorom Dobrej noviny v Piešťanoch. Tento rok už v prvej časti bolo vyzbieraných viac prostriedkov ako vlani.

Ak by ste sa rozhodli ešte prispieť na Dobrú novinu možnosť máte do sviatku Troch kráľov (6. januára). Pokladnička označená zbierky je pri jasličkách v kostole sv. Štefana. Využiť môžete tiež iné formy a to darom priamo na účet Dobrej noviny, číslo účtu: SK77 1100 0000 0029 4045 7894, či zaslaním darcovskej SMS v tvare DMS DOBRANOVINA na číslo 877. Cena DMS je 2 EUR (Dobrá novina z nej dostane 96 %) v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. 

Text a foto: -th- Zdroj: www.dobranovina.sk

Populárne články