Connect with us

História

Bufet Dino má 20 rokov, za uplynulých sedem sa zmenil na nepoznanie

Published

on

Reklama

Priestor, kde mohol byť Dino neskôr postavený, vznikol podľa pamätníkov v roku 1968, keď bola vypustená vodná nádrž Sĺňava. Štrk spod Krajinského mosta vtedy navážali na brehy, čím sa vytvorilo miesto pre areál klubu vodného lyžovania. Dino bol oficiálne založený 26. júna 1993. Počas najbližšieho víkendu oslávi okrem šťastných 7 rokov svojej novodobej histórie aj 20. narodeniny.

[singlepic id=43817 w=320 h=240 float=right] Na začiatku bufet prevádzkoval Peter Zaťko. Z tohto obdobia sa zachovali videozábery z otvorenie letnej sezóny. Tabuľu s nápisom Dino – ubytovacie zariadenie na nich drží Andrej Zaťko, jeho syn. Podľa prezývky Andino dostal bufet názov. „Inšpiráciu bola aj podobná prevádzka v areáli vodného lyžovania v Toulouse, volala sa Dino,“ spomína Peter Zaťko, ktorý bol spolu s piešťanskými reprezentantmi vo Francúzsku na Majstrovstvách Európy vo vodnom lyžovaní v roku 1990. Majiteľ baru v Toulouse dokonca prispel na založenie slovenskej dvojičky sumou 100 frankov, čo bolo asi 600 korún. S postavičkou dinosaura zo seriálu Flinstonovci bufet prepojili až neskôr.

Reklama

[singlepic id=43818 w=320 h=240 float=left]Dnešnú tvár začal Dino dostávať v roku 2007, keď sa stal jeho prevádzkovateľom Michal Fiala. „Cez leto medzi tretím a štvrtým ročníkom strednej školy som bol praxovať na Rodose a zapáčilo sa mi robiť niečo pri vode. Už nasledujúce leto som sa objavil na Dine, pracoval som pre bývalého prevádzkára,“ spomína na začiatky pri Sĺňave. Oslávil tam aj maturitu a odišiel skúsiť šťastie do Londýna, odkiaľ sa vrátil s jasným cieľom: „Vylepšiť Dina a pritiahnuť ľudí do prírody a k vode.“ So žartom však dodáva, že tento plán vymysleli s bratom oveľa skôr – ešte ako deti, keď sa hrali na štrkovej slňavskej pláži.

„Na jar 2007 sme začali s rekonštrukciou bufetu. Cez leto už bol dokončený aj kolokruh, takže nebola potrebná výrazná propagácia. Ľudia chodili sami,“ pokračuje Michal Fiala. Okrem brata a mamy mu od začiatku pomáhali aktívni kamaráti. Okolo Dina sa vďaka tomu postupne vytvorila partia, ktorá začala v Piešťanoch robiť veľké veci.

Reklama

[singlepic id=43837 w=320 h=240 float=left]Zbieranie odpadkov pri brehoch, propagácia ekológie, rezbárske sympóziá, športové a kultúrne podujatia, cyklistické poznávacie značky, spolupráca zo samosprávou a inými podnikateľmi… To všetko vymysleli a zrealizovali v nasledujúcich rokoch, aby pozitívne vplývali na svoje okolie.

„Človek nepotrebuje mať istoty k tomu, aby mohol začať niečo robiť. Istotu musí mať každý sám v sebe,“ hovorí Michal Fiala. Aj vďaka tomuto heslu majú ľudia oddychujúci pri Sĺňave občerstvenie v lete aj v zime. Prekážkou nebol ani vlaňajší silný mráz – korčuliarov obsluhovali priamo na ľade.

[singlepic id=43855 w=320 h=240 float=right]„Dino a Sĺňavu obklopuje pohorie Považský Inovec na jednej strane a skvelí a šikovní ľudia z Piešťan a okolia na strane druhej,“ myslí si Michal Fiala. Symbióza s prírodou a návrat k tradíciám je podľa neho aj hlavnou myšlienkou občianskeho združenia Sĺňava Piešťany, ktorého symbolom je usmiate slnko.

Priaznivci Dina a Sĺňavy budú už tento víkend oslavovať sedem rokov jeho novodobej histórie, aj okrúhle 20. narodeniny. V piatok 14. júna večer zahrá  skupina Edibles. Nasledovať bude videoprezentácia o histórii Dina a premietanie filmu Sladké starosti, ktorého časť natáčali aj v Piešťanoch. V sobotu 15. júna dopoludnia odštartuje súťaž vo vareni gulášu a o 18.00 h začne Slovenský večer s Ľudovou hudbou Petra Obucha a domácimi špecialitami. V nedeľu od 17.00 h sa o zábavu postará Banda zlého Vojta.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lr1SbO9znZQ[/youtube]

[nggallery id=2337]

Text: Martin Palkovič Foto: Archív Michala Fialu

Populárne články