Connect with us

Koktail

Cvičenia jemnej motoriky v Úsmeve

Published

on

Reklama
Reklama

V Materskom centre ÚSMEV začal nový kurz pre deti vo veku 2 – 6 rokov. Deti na Cvičeniach jemnej motoriky prostredníctvom jednoduchých hier trénujú motoriku, koncentráciu, zapájajú všetky svoje zmysly. Hry sú inšpirované filozofiou Marie Montessori a jej pedagogikou.

[singlepic id=26435 w=320 h=240 float=right]Podľa Marie Montessori na to, aby boli deti šťastné a spokojné, aby fyzicky a duševne rástli, musia skúmať, poznávať, objavovať, robiť konkrétnu činnosť s konkrétnym materiálom, ktorou odpovedajú na svoju vnútornú potrebu vyvíjať sa. Učenie sa, zdokonaľovanie zručností a schopností je prirodzenou potrebou detí od ich najútlejšieho veku. Dieťa hľadá podnety pre svoj rozvoj vo svojom bezprostrednom okolí. Spontánne siaha po materiáloch, ktoré zodpovedajú jeho mentálnym potrebám a venuje sa činnosti, ktorá podporuje jeho vnútorný rast.

Maria Montessori nazvala myseľ dieťaťa „absorbujúcou“ pre jej schopnosť vstrebať, naučiť sa a skladovať veľké množstvo poznatkov bez úsilia a námahy. Nikto nenaučí dieťa koordinovať pohyby, chodiť, rozprávať. Všetko musí urobiť samé a vzhľadom na náročnosť týchto úloh to zvládne v neuveriteľne krátkom čase.

[singlepic id=26432 w=320 h=240 float=right]Dieťaťu sa nepomôže, keď za neho urobí prácu dospelý, aj keď by to urobil lepšie a rýchlejšie, alebo keď sa mu zdá, že je činnosť pre dieťa priťažká (všetci to poznáme napríklad pri obliekaní :)). Dieťa sa učí na základe svojich skúseností, ktoré preciťuje všetkými zmyslami. Dospelý nezasahuje do jeho činnosti, poskytuje mu iba láskavý prístup a dostatok času, aby dieťa mohlo činnosť vykonávať dovtedy, kým sa ňou nasýti. Dieťa má tak dostatok priestoru, aby mohlo všetko dôkladne pochopiť a rozvinúť svoj potenciál. Dospelý zasahuje iba v prípade, ak ho o to dieťa požiada – a to je aj mottom montessori prístupu: „Pomôž mi, aby som to zvládol sám.“

Reklama

Vďaka dômyselnému materiálu zapája do činnosti všetky zmysly, rozvíja svoju motoriku a zároveň vykonáva základné cvičenia inteligencie (učí sa rozlišovať, selektovať, porovnávať, abstrahovať a klasifikovať). Pracuje svojím vlastným tempom.

Každý piatok o 17:00h spolu s Erikou deti majú možnosť objavovať, skúmať, pozorovať, hrať sa a pritom sa naučia mnoho nových, zaujímavých skutočností o veciach okolo nás.

[nggallery id=1471]

-inf-

Populárne články