Connect with us

História

V Piešťanoch sa počas SNP nebojovalo

Published

on

Reklama
Reklama

Slovenské národné povstanie (SNP) si Piešťanci pripomínajú na troch pietnych miestach – na Námestí SNP, v mestskom parku a pri Pomníku padlých rumunských vojakov. Deň pred 68. výročím začiatku povstania sa tu však zišlo iba niekoľko pamätníkov tejto historickej udalosti.

[singlepic id=34269 w=520 h=350 float=center]

Napriek tomu, že v Piešťanoch sa počas Slovenského národného povstania nebojovalo, zapojilo sa doňho niekoľko našich rodákov. Podľa mestskej kroniky 29. augusta 1944 opustila piešťanská vojenská posádka kasárne a na autách odišla do radošinských hôr, smerom na Topoľčany, aby sa pridala k odbojárom.

„Týmto činom pridá sa piešťanská posádka k slovenskému národnému povstaniu. Inak panuje v obci kľud. Uvolnené kasárne a letište po niekoľko dní obsadia nemecké vojská a vybudujú leteckú základňu,“ zaznamenal ďalšie udalosti kronikár.

Reklama

Letcom piešťanskej posádky, ktorí bojovali za slobodu, je venovaný pamätník v mestskom parku. Tunajší rodáci sa postavili nemeckým fašistickým vojskám na frontoch v Novej Bani, Martine, Vrútkach a na Malom Šturci.

„Večer dňa 29. augusta 1944 za pološera nastal neobyčajný ruch na uliciach mesta, obyvateľstvo po hlúčkoch disputovalo o udalostiach, opanované vzrušením, ktoré stupňovaly jednotlivé výstrely z pušiek vojska, ktoré sa uberalo na nákladných autách k odbojným vojskám. V Piešťanoch odbojné noviny vydávané neboly, rozširovaly sa len letáky, dodané spojkami. Gestapo bolo u nás stále,“ píše sa v kronike.

Počas povstania gestapo aj gardisti v našom meste zatkli niekoľko ľudí, mnohí z nich zahynuli v koncentračných táboroch. Práve im je venovaný zajtrajší štátny sviatok.

[nggallery id=1870]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články