Connect with us

História

Otvoreniu sezóny predchádzal sprievod študentov. Bol v ňom aj Fero Mikloško

Published

on

Reklama
Reklama

Vychytený módny návrhár prezentoval svoje študentské práce v sprievode, ktorý v roku 1991 prešiel centrom Piešťan. O rok neskôr vzniklo novodobé Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny (OLKS). V sobotu 2. júna sa uskutoční jeho 21. ročník.

[singlepic id=28995 w=320 h=240 float=right]„Moja dcéra Júlia študovala na Škole umeleckých remesiel odbor scénický kostým. Keď končili a mali pripravenú kolekciu historických kostýmov, požiadali, aby som ich tvorbu pomohla prezentovať,“ spomína Naďa Mikolášiková, umelkyňa a majiteľka jednej z prvých súkromných galérií na Slovensku.

Spolužiakom Júlie Mikolášikovej, ktorá je dnes novinárkou, bol aj módny návrhár Fero Mikloško. Obaja študovali odbor scénický kostým a spolu s ďalšími študentmi vymysleli netradičný spôsob ako prezentovať svoju tvorbu v centre Piešťan. Väčšina z nich vrátane Fera Mikloška sa v kostýmoch dokonca predviedla.

„Sprievod sme zorganizovali spolu s Erikou Antalovou zo Spoločenského centra. Asi 40 ľudí išlo z Kúpeľného ostrova, niesli všelijaké kastróly, čom som našla doma a robili povyk,“ opísala Naďa Mikolášiková udalosť, ktorú už o rok nasledovalo podujatie s názvom Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny.

Reklama

OLKS píše svoju oficiálnu históriu od roku 1992. „V tom čase sa to robilo s eufóriou a veľkým nadšením,“ spomína Naďa Mikolášiková. Podľa záznamu z Kroniky mesta Piešťany prišiel s iniciatívou vtedajší predseda Kultúrnej komisie MsZ Kornel Duffek. Na príprave a realizácii programu sa podieľali aj kúpele, Dom umenia, Balneologické múzeum, Veteran car club a v neposlednom rade Galéria NaMi Nadi Mikolášikovej.

[singlepic id=30259 w=320 h=240 float=right]„Toto podujatie prilákalo veľa divákov na Kúpeľný ostrov, Kolonádový most, na pešiu zónu a do parku okolo Hudobného pavilónu. Z Kúpeľného ostrova a po Winterovej ulici prešiel pestrý sprievod v historických kostýmoch a krojoch, s rytiermi na koňoch, s historickými vozidlami, s viacerými hudobnými skupinami a podobne. V meste vyhrávali rôzne hudobné skupiny – dychovky, cimbalová hudba, country hudba, dixieland a heavy metal hudba,“ píše sa v kronike.

V roku 1993 bolo Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny ešte veľkolepejšie. Nieslo sa v znamení osláv 880. výročia prvej písomnej zmienky o Piešťanoch.

[nggallery id=1674]

Text: Martin Palkovič Foto: archív Nadi Mikolášikovej

Populárne články