Connect with us

História

Labuť sa stala symbolom Piešťan vďaka vojakovi

Published

on

Reklama

Tieto vtáky sú dnes neodmysliteľnou súčasťou nášho mesta, ešte pred rokom 1975 by ste ich tu však hľadali márne. Až vtedy ich sem doviezol ornitológ Erich Kubica. Za jeho aktivity v oblasti ochrany prírody mu nedávno poďakoval primátor.

[singlepic id=31407 w=320 h=240 float=center]

Reklama

Erich Kubica už od mladosti spolupracoval s uznávaným slovenským orinológom Viliamom Kubáňom. To ho priviedlo k profesionálnemu záujmu o prírodu okolia Piešťan so zameraním na operencov.

„Na vojne som bol v Plzni, ktorá je známa výskytom labutí. V Piešťanoch dovtedy neboli žiadne, na Slovensku žili iba v Trenčianskych Tepliciach,“ spomína Erich Kubica.

Reklama

Napadlo ho, že tieto krásne vtáky by mohli spestriť parkový charakter Kúpeľného ostrova a tak po dohode s kúpeľmi a vtedajším národným výborom priniesol z Plzne sedem prvých labutí.

[singlepic id=40618 w=320 h=240 float=right]„Ešte ako vojak som ich sem viezol vlakom v takých veľkých bedniach, dokonca som tri poslal ako zásielku zoologickej záhrady. To mi vybavili na stanici protekčne.

Darilo sa im tu veľmi dobre. „Osadili sme ich na mŕtve rameno Váhu. Postupne sa začali rozmnožovať. Dnes sú atrakciou a prilietajú aj zo zahraničia.“ Erich Kubica už zaznamenal jedincov z Litvy, Nemecka aj Maďarska.

Ako prvý ornitológ na Slovensku dokonca dokumentoval vo voľnej prírode aj labuť čiernu. „Bolo to pred dvoma rokmi. Je to druh pochádzajúci až z Austrálie, ale išlo o únik zo zajatia, pravdepodobne priletela z Anglicka alebo Francúzka.“

Labuť čierna sa v centre Piešťan zdržala asi pol dňa a odletela na sever.

[nggallery id=1731]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články