Úvod Blogy Úvaha nad súčasným stavom osvetlenia Kolonádového mosta

Úvaha nad súčasným stavom osvetlenia Kolonádového mosta

17
ZDIELAŤ
REKLAMA
Mestska zahrada

Túto úvahu som zámerne písal na firemný hlavičkový papier (i keď na blogu je to len text), pretože sa v nej chcem v prvom rade zamyslieť nad súčasným stavom osvetlenia Kolonádového mosta a požiadať Služby mesta o nápravu aspoň vo veciach, ktoré napraviť ide takmer bez nákladov. Chcem totiž zdôrazniť, že neinterpelujem ani tak ako poslanec, ale hlavne ako svetelný technik, ktorý sa oblasti osvetľovania venuje už niekoľko desaťročí a som dokonca odborne spôsobilou osobou v oblasti energetickej certifikácie budov, práve pre odbor osvetlenie a elektroinštaláciu. A preto vždy keď prechádzam po moste na Kúpeľný ostrov nemôžem sa zbaviť pocitu zbabranej roboty, pretože to čo sa približne pred dvomi rokmi opravovalo za údajne 90 tisíc €, je dnes približne v rovnakom stave ako na sklonku rokov osemdesiatych.

kolonadovy most osvetl

REKLAMA
ON Semi 2
ON Semi3
ON Semi 1

Minulý rok prebehla miestnymi periodikami správa, že mesto neuspelo pri žiadosti o dotáciu kompletnej rekonštrukcie mosta, ktorú žiadalo z eurofondov vo výške 1,5 mil. €. V októbri minulého roku bol na PN- kách uverejnený krátky článok o tom, že mesto so žiadosťou neuspelo.
Záverom tohto článku sa píše, že mesto minulo na rekonštrukciu v roku 2013 90 tis. €. Neviem presne čo sa za tieto peniaze na moste urobilo, ale už vtedy v diskusii tohto článku som vyjadril názor, že tých 90 tisíc je viac ako premrštená suma, pretože rekonštrukciu osvetlenia v reálnych cenách odhadujem na maximálne 15 možno 20 tisíc €. Zároveň sa pozastavujem v diskusii nad tým ako vlastne bola vykonaná a prečo ju považujem za zbabranú:
Ten čo navrhol opravu osvetlenia tak ako ju realizovali bol jemne povedané babrák a diletant. Pôvodné žiarivkové svietidlá sa nahradili svietidlami s vyšším krytím a celé sa to zakrylo do takmer rovnakých presklených krytov, ktoré nemajú už žiadne krytie ani proti prachu ale ani proti hmyzu. Lietajúci hmyz a prach sa dostane dovnútra pod svetelné kryty a skončí na pavučinách, ktoré si tam vytvorili pavúčiky. Výsledok?  Však to vidíte… pod svetelnými krytmi je toľko hmyzu ako tam bolo aj pred rekonštrukciou a to, že svietidlá majú vyššie krytie nie je podstatné, pretože sú zvonku doslova obalené hmyzom a prachom. Údržba takejto sústavy je náročná a samozrejme , že ju nikto nevykonáva. Takú rekonštrukciu osvetlenia môže navrhnúť iba človek, ktorý ignoruje zákony prírody a nemá ani tušenie o návrhu slušnej osvetľovacej sústavy do vonkajšieho prostredia.

Dostal som však v diskusii jasnú odpoveď istého diskutujúceho /možno aj realizátora tohto osvetlenia/ , ktorý tvrdil, že na vine nie je ani tak realizátor ako Krajský pamiatkový ústav, ktorý nedovolil inú , ako navrhovanú a realizovanú rekonštrukciu. Neviem posúdiť, kde sa stala chyba a prečo sa zvolilo práve takéto nešťastné riešenie, ale pri dnešnej vychádzke na Kúpeľný ostrov som si opäť všimol stav tejto pýchy Piešťan a zároveň som to aj mobilom odfotografoval.

kolonadovy most osvetl1

Mesto síce žiada aj v tomto roku o finančný príspevok na rekonštrukciu mosta z eurofondov, ale to ešte neznamená, že nás to oprávňuje zanedbať jeho údržbu natoľko, že jeho stav pripomína časy spred dvoch rokov. Apelujem preto na SMP aby najneskôr do otvorenia letnej kúpeľnej sezóny bol Kolonádový most dôkladne vyčistený. K odstráneniu pavučín predsa nepotrebujeme navýšiť rozpočet mesta a stačí k tomu jedno pojazdné lešenie, výkonný vysávač, alebo tlakový čistič a zopár ľudí, ktorých dúfam, že máme dostatok.

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Energetická bilancia osvetlenia mosta a návrh na riešenie
Záverom mi dovoľte ešte krátku úvahu o energetickej bilancii súčasného osvetlenia mosta pomocou žiarivkového osvetlenia žiarivkami 58W. Neviem presne aké žiarivkové svietidlá boli pri rekonštrukcii použité, ale keďže predpokladám, že sa šetrilo na všetkom, tak asi aj na svietidlách a tak predpokladám, že sú to svietidlá s konvenčným elektromagnetickým predradníkom . Ten má pomerne veľkú energetickú stratu, ale predpokladajme, že je to aspoň modernejší typ s nižšími stratami /cca10% z príkonu žiarivky/ a pre jednoduchosť uvažujme, že príkon jedného svietidla je 64W. Pokiaľ som spočítal počet svietidiel na moste správne tak ich je tam 242ks. Znamená to že príkon celej sústavy je:
P= 242×64= 15488W=15,5kW
Ak sústava svieti priemerne 8 hodín denne spotrebujeme za rok na osvetlenie mosta:
A= 15,5x8x365= 45260kWh čo je približne 45 MWh
Neviem akú cenu el. energie má mesto dohodnutú s dodávateľom, ale uvažujem , že priemerná cena el. energie je 0,15€/kWh vrátane stálych platieb a teda za osvetlenie mosta zaplatíme približne 6800 €/ rok.
Ak by sme vymenili v svietidlách žiarivky za LED trubice tak ušetríme približne 50% el. energie a aj keby stále platby zostali rovnaké dovoľujem si tvrdiť, že by sme ročne ušetrili viac ako 3000€. Cena LED trubíc neustále klesá a som preto presvedčený, že by sme vysúťažili cenu nižšiu ako 30€/ks s DPH a tak by obstarávacie náklady a výmena nemali presiahnuť 8000 € /250×30= 7500€+ výmena/. Z celej úvahy potom vyplýva, že návratnosť je menej ako 2 roky, čo sa považuje za veľmi priaznivú návratnosť investície.
Záver: Ak sa mestu nepodarí v najbližšom čase dostať dotáciu na celkovú rekonštrukciu mosta dávam návrh nielen na dôkladné vyčistenie osvetľovacej sústavy mosta, ale aj na výmenu žiarivkových trubíc za LED trubice, pretože touto výmenou ušetríme jednak el. energiu, ale vzhľadom na dlhšiu životnosť LED trubíc aj náklady na údržbu.
Ing. Ján Jánošík , svetelný technik a zároveň poslanec MsZ mesta Piešťany

REKLAMA

17 KOMENTÁRE/OV

 1. Neda mi nezareagovat.
  Unikol Ti jeden celkom podstatny detail – a sice ten, ze spektrum Led svetla obsahuje velmi specificku zlozku modrej farby (vsetky odtiene – cold, daylight, warm), ktora pritahuje hmyz o cca 60% viac ako doterajsie ziarivky, neonove trubice a ziarovky.
  dokonca tak velmi, ze po prepoctoch moze prist k ekologickej nerovnovahe. ( za predpokladu ze Led svietidla budu pausalne umiestnovane a vymienane za existujuce).
  Cize aby Led svietidla pri ich kazovosti (minimalna) este aj niekto vysekal z toho nanosu co tam bude;)

 2. Dobry den. Ten, kto vas na problem s pamiatkarmi upozornil pri minulom clanku som bol asi ja. Nie, nebol som realizatorom rekonstrukcie osvetlenia z roku 2013 a o jej cene si tak akosi myslim svoje a obavam sa, ze moj nazor napisany na plnu hubu by asi bol zalovatelny… Ale zial, most je statom chranenou pamiatkou a rekonstrukcia osvetlenia do stavu aky si predstavujete by bola dost problematicka lebo pamiatkari…

  Osobne si ale myslim, ze pchat LEDky naprosto vsade nie je ten najlepsi napad, ale respektujem vas nazor a kalkulaciu. Ohladne hmyzu suhlasim s predchadzajucim prispevkom ze LED spektrum je pre hmyz lakadlo jak swina.

  Ale povedzme si to tak, kryty osvetlenia boli navrhnute v socialistickom case, ked udrzba mosta makala kazdy tyzden na cisteni mosta a nie ako teraz, ked sa na udrzbu mosta caka dva roky na grant…

 3. Hm… úprimne sa priznám, že to počujem prvý krát, že by LED obsahovali nejakú zložku v spektre, ktorá by viac priťahovala hmyz. Viem toľko, že studená biela, keďže obsahuje viac mäkkého UV žiarenia asi bude pre hmyz zaujímavejšia.. na tom princípe pracujú aj lampy priťahujúce hmyz pred ktorými je sieťka nabitá elektrostaticky…. Ale pokiaľ sa použije denná biela, alebo teplá biela, neviem prečo by práve LED mali priťahovať niektoré druhy hmyzu…. rád si prečítam ak mi dáš link..ide o to ako hodnoverné je to tvrdenie… to je asi tak ako s elektrosmogom.. málokedy hodnoverná štúdia..iba tvrdenie, že je škodlivý….. ja som o tom ešte nepočul, a videl som pomerne veľa osvetľovacích sústav VO, ktoré neboli “ obalené“ hmyzom. Počul som však niečo o náteroch používaných na vonkajšie fasády, ktoré údajne obsahujú veľa živice a tá “ chutí maličkým pavúkom, ktorý si robia svoje pavučinky na stenách a do tých sa potom zachytáva hmyz. No a samozrejme, že si tie svoje site robia v blízkosti umelého osvetlenia. Tento efekt som pozoroval spočiatku aj na vlastnom dome a musel som ich odstrániť mechanicky prúdom vody. Ale potom im už fasáda tak veľmi „nechutila“…… LED osvetlenia je energeticky najúspornejšie a neustále sa zvyšuje jeho účinnosť… Ja mám s prevádzkou LED sústav iba dobré skúsenosti….a už vôbec nič neviem o tom, čo by sa stalo keby nebolo komárov…. ale asi je to iba moja nevedomosť…. myslím si že tento odporný hmyz prežije aj nukleárnu vojnu.. o ten by som sa naozaj nebál…. to skôr o včely.. ale tie v noci nelietajú pokiaľ viem..

 4. O modrej zlozke pritahujucej hmyz v LED spektre sa da toho najst vcelku dost. LED sice z principu v luminofore menia spektrum, ale UV spektra je este stale vo vyslednom produkte dost. Staci pogooglit… Ale to nie je hlavny problem. Hlavny problem je, ze akekolvek svetlo na moste bude VZDY pritahovat nejakych tych chrobakov a musky. Chrobakov pritahovali aj svetelne telesa so ziarovkami navrhnute Belusom roku pana 1931, ked sa nikomu o ziarivkach ci LED ani nesnivalo, chrobakov pritahovali neonky, instalovane tam kvoli uspore elektriky zaciatkom rokov osemdesiatych. Problem je v tom, ze v tych dobach sa svetla na moste cistili 4-6x do roka, ale dnes mesto a jeho zlozky (sluby mesta Piestany) na pravidelnu udrzbu z vysoka srdecne kaslu…

  Suhlasim s nazorom, ze LED osvetlenie ma momentalne najlepsi pomer cena/spotreba/svetelny vykon. Viem si predstavit, ze keby radnica spracovavala studiu na opravu osvetlenia DNES, ziarivky by to asi neboli. Ale obavam sa, ze niekedy v roku 2012, ked sa rekonstrukcia robila vychadzala LED nahrada telies asi na desatnasobok dnesnej ceny…

 5. @janjanosik: hod do googlu napr led a hmyz alebo led and insect.
  a dozvies sa preco.
  takisto aj o elektrosmogu. neznamena, ze ked necitas, tak to neexistuje ;)

 6. @provo: si precitaj posledne vyskumy ;) sorry, clanky z 2007 a reklamu na mcdonald davat ako relevantny zdroj informacii :D
  a cital si si ho vobec – ten z 2007? alebo precitas nadpis a ides filozofovat? je tam pisane o vyvoji ziarovky led so spektrom, ktore nepritahuje hmyz a je vhodne pre exterier. prave z dovodu, ze bezne spektrum led svietidla pritahuje hmyz az prilis. a tieto bezne su napr led pasy pouzite v led trubiciach.
  ty „odbornik“. :D

 7. Tak ešte raz a naposledy ty „odborník“. Je to pseudoproblém ktorý sa dá ľahko riešiť vhodným typom LED osvetlenia. A keby si čítal mnou linkovaný článok, tak by si zistil že to nie je reklama na Mc Donald ale PR článok od firmy ktorá sa osvetlením zaoberá a má to dávno vyriešené.

 8. pre Matus: Asi bude potrebné spracovať štúdiu „Vplyv LED-osvetlenia Kolonádového mosta v Piešťanoch na svetovú populáciu hmyzu“. Čítam, že ste erudovaný odborník v danej problematike. Ak dovolíte, doporučil by som Vám zamerať sa konkrétne na vplyv určitého spektra LED osvetlenia na populáciu komárov prenášajúcich maláriu. Zachránite mnoho životov po celom svete a aj OSN Vám bude vďačná. Som presvedčený, že Nobelova cena Vás neminie.

 9. @provo: ked naposledy, tak naposledy. korunoval si sa ;)
  @ING: ano aj osvetlenie mosta v piestanoch ma nepochybne vplyv na populaciu hmyzu, na vec sa treba pozerat z globalneho hladiska.
  ale vidim, ze citat vies, si aj titulovany,
  tak hadam aj rozmyslat vies. a sam.
  ps: verim, ze uz existuje seriozny vyskum vplyvu urciteho svetelneho spektra na komarov prenasajucich malariu. este ze ich tu mame cele roje.

 10. @ matus Vidim že ste sa stal okrem odborníka cez energetické siete i fachman v komároch.

 11. pre Matus: Môžem Vás uistiť, že som výhradným autorom svojich myšlienok.

 12. :-) ako sledujem, tak som rozpútal takmer až emotívne reakcie.. hm… to som fakt nechcel…ale keďže som autor, mám akési nepísané právo reagovať… to že LED má modrú zložku vychádza z princípu.. PN prechod svetielkuje v oblasti modrej. Biela / ale aj iná farba/ sa vytvára luminoforom- jeho svetielkovaním… Nuž ale to isté sa deje aj v žiarivkách.. tam je dokonca UV zložka základom a ostatné sa deje luminoforom. Nuž zatiaľ človek nič dokonalejšie a energeticky výhodnejšie nevymyslel… ale počul som už čosi o návrate k akýmsi super úsporným žiarovkám s nekonečnou dobou životnosti… vraj na bio základe…to je však ešte iba v labákoch..na Kolonádovom moste to tak skoro nebude…:-). a hmyz… nuž všetko má vplyv na okolie… aj náša prítomnosť, dych a iné vylučovania nejak ovplyvňujú ekológiu a aj život hmyzu…. a žijeme ďalej….regeneračná schopnosť komárov je tak obrovské, že sa o ich existenciu vôbec neobávam. Energetická a ekonomická úspora je určite väčšia a ekologickejšia ako obava z ovplyvnenia života hmyzu v povodí Váhu..

 13. dobre a rozumne hovori ten p. Janosik, vidiet ze sa tomu rozumie a ma s tym dlhorocne skusenosti

NAPÍSAŤ KOMENTÁR