Connect with us

Blogy

Blog Tatiany Michalkovej: Slunce, seno, autá, Lehota

Published

on

Reklama

Nevýrazná obec s neustále klesajúcim počtom obyvateľov nebude už  v očiach verejnosti známa len vďaka zvieracím farmám a súdnym sporom. Konečne sme sa dočkali správy pozitívnej, ba priam ohurujúcej. Automobilové preteky do vrchu sa tento rok neuskutočnia na Babe, ale v Starej Lehote.
Na obecnom verejnom zastupiteľstve to v sobotu 16. apríla rozhodli poslanci. Nakoľko by mal predseda družstva povoliť parkovanie v celom družstevnom areáli, predpokladá sa, že sa odtiaľto bude i štartovať. Trať by mala končiť na parkovisku pred odbočkou na Bezovec. Výhodou je, že bezprostredne pri družstve sa nachádza pumpa.  Počet jazdcov sa odhaduje medzi 70 až 80. Na to, aby sa preteky mohli uskutočniť, potrebujú organizátori ešte súhlas od polície, SAD, zabezpečiť hasičov, hygienu, no kľúčové bolo na zastupiteľstve pretek odsúhlasiť, čo sa úspešne podarilo. Poslanci sa však pozastavili nad otázkami, ako zvládne skromná obec veľký nápor divákov, kde po nich skončia odpadky a aký dojem si po preteku z obce odnesú.
Dedina sa preto zobúdza nielen s príchodom jari, ale i s nečakaným ošiaľom kosenia, zametania, upratovania, pretože prídu  kamery a „budeme v televízii.“  To tu ešte nebolo. Hostinec nakúpi dvojnásobné množstvo sudov piva a rozširuje sortiment z desiatich druhov alkoholu na dvanásť, lebo vyhlasovanie výsledkov a odovzdávanie cien pre víťazov bude na obecnom dvore hneď vedľa, čo určite divákov po dni strávenom na slnku na jedno isto-iste priláka. Navariť  kotlíkový guláš? Predávať domáce pečené klobásky? Alebo usporiadať poriadnu dedinskú zábavu „se vším všudy“… Všetci kujú pikle a vymýšľajú čachre-machre ako sa ukázať čo v najlepšom a zamaskovať nedostatky. Veľmi mi to pripomína záverečný diel trilógie Zdeňka Trošku Slunce, seno – erotika, kedy sa obyvatelia obce rozhodnú pred príchodom Talianov rýchlo-rýchlo modernizovať a niečím prekvapiť. Po peripetiách sa im ohúriť podarilo. V Hošticiach to vyšlo. Snáď sa všetko úspešne vydarí pripraviť i v Starej Lehote minimálne tak, že sa organizátori v septembri do obce s pretekmi vrátia.

Reklama

Populárne články