Connect with us

Blogy

Blog Jozefa Drahovského: Sen o malom bazéne

Plavárne, bazény, aquaparky … toľko sa o nich popísalo. A hlavne u nás v Piešťanoch, kde táto otázka rezonuje už niekoľko rokov.

Published

on

Reklama

Viem, že som už túto tému otvoril v predchádzajúcej ankete, ale nedá mi nepospomínať si na časy už minulé. Veď toto moje zasnívanie vzniklo aj tak skôr ako inšpirácia poslať Vám tú anketu.

Šťastie, že teleport do našej minulosti funguje. Človek má možnosť zaloviť vo svojich spomienkach, poprípade, ak sa to týka tej bližšej minulosti, môže loviť aj v archíve fotografií, či videozáznamoch. Koľko sme mali možností si zaplávať tak povedzme pred 20 rokmi? V lete-zime fungovalo kúpalisko Eva, v júni otváralo brány aj letné kúpalisko Sĺňava, kde sme v chládku stromov chodievali hrávať kriket. A keď nám tam postavili ten plavecký „ľadový“ bazén, mohli sme sa v horúcom počasí riadne ochladiť. Napriek týmto možnostiam som často chodil na prúdy, k Váhu, kde sme sa spúšťali na nafukovačkách. Nehovoriac o tom, že začínali byť populárne „bágre“ nielen tie hornostredské, ale sadli sme koľkokrát aj na bicykle a previezli sme sa do Drahoviec. Vtedy nám akosi nechýbali aquaparky s tobogánmi, nevedeli sme o nich. Nostalgia ako vyšitá.
Dnes nám, zdá sa, zostáva tých možností menej. Eva – vďakabohu a nadšencom od vodnopólistov – prežíva letné mesiace v okliesnenej, ale napriek tomu funkčnej podobe. Zostávajú nám prúdy a jazerá, keďže Sĺňava sa premenila na prales rozbitých bazénov, kde časť areálu bola obsadená zástavbou nových domov. Plánuje sa tu výstavba moderného komplexu s bazénmi, pieskovou plážou, hotelmi. Mňa ale trápi otázka, či tento komplex, z môjho pohľadu megaprojekt, bude to správne, čo potrebujeme my, takí bežní obyvatelia. Pripomína mi to prímorské stredisko, ktoré ponúka svoje služby zahraničným turistom a domáci chodia 10 km ďalej okúpať sa v kľude, v pokojnej zátoke. Áno, potrebujeme rozvoj turistického ruchu. Pokiaľ tento komplex bude fungovať, pokiaľ sem bude chodiť dostatok návštevníkov, bude to super. Bude tu určite mnoho pracovných príležitostí. Ale povedzme si, asi by sme prijali aj niečo pre bežných ľudí žijúcich a pracujúcich tu, ktorí majú tiež záujem oddýchnuť si pri bazéne. Možno trošku jednoduchším spôsobom.
Vidím, že musím stále ďalej hľadať možnosť, kde a ako by som mohol zrealizovať svoju myšlienku. Sen o malom bazéne, či plavárni, kde by sa dalo aj v lete v tieni stromov oddychovať a relaxovať. A znovu je tu ten návrat do minulosti.

Reklama

Populárne články