Connect with us

Blogy

Pozor na podvodníkov

Published

on

Reklama

Pri dverách zazvoní mladý muž. Pekne vyzerajúci, nahodený. „Dobrý deň. Zastupujem spoločnosti ZSE a SPP. Viete o tom, že zo zákona máte nárok na lepšiu cenu. Platí to už od januára, ja vám to viem vybaviť.“


No to iste pomyslel som si. Ďalší, čo skúša obalamutiť naivných a napokon by to skončilo podpisom nevýhodnej zmluvy s úplne iným dodávateľom. Zhodou okolností som bol deň pred návštevou tohto pána v zákazníckom centre SPP riešiť zníženie zálohových platieb a aktualizovať zmluvu. O zmene ceny nepadlo ani slovo. Druhým faktom, ktorý svedčil o jeho hre, bola skutočnosť, že nevedel, že nie som zákazníkom ZSE. Ak by zastupoval túto spoločnosť, iste by mu dali zoznam klientov, ktorých má osloviť. Pekne som ho vypoklonkoval a poslal kade ľahšie. Keďže videl, že netrafil na toho správneho a čakal skôr dôchodcu, ktorý mal byť dopoludnia doma, veľmi ani neprotestoval a vyparil sa.
Nedalo mi to a zavolal som ešte na infolinku SPP. Bol som zvedavý či predsa len nevyužívajú aj priame oslovenie zákazníkov. Dozvedel som sa, že informácia o znižovaní ceny zo zákona prostredníctvom človeka, ktorý príde k vám domov je nezmysel, ale že návšteva ich človeka je momentálne možná. Plynári totiž aktuálne ponúkajú aj elektrinu. Na „podomový“ predaj využívajú firmu Luna. Ak máte pochybnosti o dôveryhodnosti človeka, ktorý vás navštívil, stačí zavolať na infolinku, kde majú mená všetkých predajcov a môžete si ich overiť.

Reklama

Zhodou okolností som v ten večer hovoril aj s Jánom Orlovským zo ZSE, ktorý potvrdil, že ich spoločnosť podomový predaj nevyužíva.  Navyše upozornil, že ak vám niekto ponúkne zľavu 10 percent z ceny elektriny, treba si uvedomiť, že je to len zľava so samotnej komodity. Zhruba 50 percent ceny elektriny tvoria rôzne poplatky za distribúciu a ďalšie veci, ktoré sú fixné pre všetkých predajcov. Čiže ak niekto ponúka zľavu na elektrinu, tak len z ceny samotnej elektriny, čiže z polovice celkovej ceny. Pri prezentácii to však vyznieva oko desať percent z celkovej ceny. Ďalším problémom vraj bývajú vysoké pokuty za akékoľvek porušenie zmluvy. Oplatí sa preto čítať aj to čo je v zmluve malými písmenkami.

Odporúčam dať si pozor na podobných špekulantov a upozorniť na nich aj starších ľudí. Evidentne to totiž skúšajú v lokalitách a v denných hodinách, keď je predpoklad, že doma budú hlavne starší, ktorí sa nechajú ľahšie obalamutiť.

Reklama

REKLAMA

Autor: Tomáš Hudcovič

Populárne články