Connect with us

Blogy

“Multikulty“ cyklistické Piešťany

Published

on

Reklama
Reklama

Letná sezóna pomaly končí. Jej realitou bola častá nespokojnosť a sťažnosti obyvateľov mesta na cyklistické kúsky detí “z južných krajín”.  Správanie  detí z arabských krajín je svojské a na bicykloch, alebo kolobežke dokážu na pešej zóne spôsobiť pekný chaos a nejednu nebezpečnú situáciu.
10603438_710031032379653_7633223419400614908_n[1]

Piešťanci na internetových fórach navrhovali množstvo riešení – od pár faciek, cez pokutovanie až po zber ventilov z kolies. Posledné riešenie je problematické, väčšina kolobežiek ventily nemá :-).

Teraz vážne, tieto návrhy sú bezpochyby možnosťou ako sa k problému postaviť, však podobajú sa tomu, keď by ste vodu z vaničky po kúpaní vyliali do kanála aj s dieťaťom. Ich následkom by totiž mohlo byť, že k nám návštevníci z arabských krajín prestanú chodiť. Ani nám by sa nepáčilo na dovolenke, kde by sme sa správali nám prirodzeným spôsobom a niekto by nám za to prefackal deti. Niekto si povie, že tu takýchto návštevníkov nepotrebujeme ak sa nevedia správať. Pracovných príležitostí v Piešťanoch však nie je veľa a takýmto primitívnym odháňaním tých, čo sem chodia, sa môže stať, že bude počet nezamestnaných bude rásť. Na cestovných ruch je naviazaných množstvo pracovných pozícií v meste, od taxikárov, cez čašníkov, až po kaderníčky, či predavačky.

Naozaj SA TO nedá riešiť inak? Samé “SA TO” nevyrieši. Pokiaľ chceme podporovať kúpeľný a turistický charakter Piešťan mali by sme skúsiť niečo iné. Riešení nám môže napadnúť viacero, keďže však ide o rozdielnu kultúru, bolo by vhodné, aby sa k tomuto problému vyjadrili aj odborníci na ňu. Možno by stačili informácie na dopravných tabuliach aj arabčine, či edukácia rodičov prostredníctvom letákov v hoteloch, penziónoch, či u súkromníkov, kde títo hostia bývajú. Bolo by im treba vysvetliť v jazyku, ktorému rozumejú, že sú vítaní, ale v záujme vlastnej bezpečnosti by mali dodržiavať konkrétne pravidlá. Arabský policajt počas sezóny, tak ako majú Slováci v Chorvátsku, by mohol spraviť veľa pre vzájomné chápanie a fungovanie oboch skupín. Možno by stačila aj „turistická“ hliadka, ktorá by vedela jednať s danou kultúrou a ovládala by jazyk.

Reklama

Rezort Piešťany by bol ideálny prostredníkom, keďže združuje subjekty, ktorým by malo najviac záležať na tom, aby všetko bolo v poriadku. Riešení je teda viacero, pri všetkých je však potrebné vynaložiť isté úsilie, čas a financie, aby sa veci pohli k spokojnosti oboch strán.
Tomáš Hudcovič

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

Populárne články