Connect with us

Blogy

Greenriders, hromadná doprava po novom

Published

on

Reklama

GreenRiders predstavuje spôsob ako jednoducho znížiť počet áut na cestách, náklady na prepravu, šetriť prírodu a pritom sa zoznámiť so zaujímavými ľuďmi.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=_UOtVajypE0[/youtube]

Reklama

S týmto pojmom sme sa na Slovensku prvý krát stretli pred pár týždňami potom, čo bratislavský magistrát oficiálne podporil tento projekt a zriadil mu aj doménu pod menom zvezsuseda.sk.

Vznikol vo Fínsku v roku 2008, preto v Európe už nie je žiadnou novinkou. Jeho cieľom je nielen znížiť emisie, ale hlavne zredukovať počet áut v meste. Hlavným pozitívom sú teda menšie kolóny a lepšie možnosti parkovania.

Reklama

V mestách, kde sa systém aplikoval, klesol počet áut o 5% a objem dopravných zápch až o 20%. Podľa štúdie sa totiž vo viac ako dvoch tretinách áut vozí iba jeden človek. To znamená, že iba každé šieste auto vezie dvoch alebo viacerých pasažierov.

Používanie systému GreenRiders je bezplatné a veľmi jednoduché. Užívateľ na webovej stránke alebo v aplikácii v mobilnom telefóne zadá miesto, odkiaľ chce ísť, kam a kedy. Systém porovná jeho informácie s údajmi v databáze a zobrazí mu, kto cestuje autom v danom termíne.

Jeho telefónne číslo bude následne po prejavení záujmu zaslané ľuďom (prostredníctvom SMS správy alebo emailu), ktorí zverejnili svoj plán cesty v systéme GreenRiders. Vodič a spolucestujúci sa následne skontaktujú a dohodnú na podrobnostiach.

Toto tiež prispieva k veľkému šetreniu cestovných nákladov, ale pomáha zlepšovať aj sociálnu interakciu, ktorá je v týchto časoch, napriek výdobytkom techniky, veľmi malá.

Vzhľadom na množstvo pozitív, ktoré táto aplikácia prináša, sme sa rozhodli v spolupráci si spoločnosťou GreenRiders od apríla spustiť tento projekt aj v Piešťanoch. Slúži ako alternatíva k súčasným spôsobom hromadnej dopravy, preto je iba na nás, ktorý si zvolíme.

Jozef Malík OZ Pro Civitate Spoločne pre Piešťany & greenriders.sk

Populárne články