Connect with us

Blogy

Do Čachtíc na kolesi

Published

on

Reklama
Reklama

Cez víkend bude na hrade v Čachticiach otvorenie pre verejnosť po rekonštrukcii. Keďže mám iné povinnosti tak som sa rozhodol, že sa tam pôjdem pozrieť ešte pred oficiálnym otvorením. Samozrejme na kolesi. Vybral som sa v nedeľu až po obede, pretože obed doma bol príliš lákavý. Šurdica pohladká jazyk aj dušu.

[singlepic id=54698 w=540 h=320 float=center]

Do Čachtíc je najbezpečnejšie okolo Váhu. Teda okolo Povodia Váhu smerom na Hornú Stredu a ďalej Brunovce, Potvorice a nakoniec aj Považany, železné mosty ignorujem. Za Považanmi sa betónová či asfaltová cesta točí doľava a privádza ma k hlavnej ceste. Točím doprava na hlavnú a po nejakých sto metroch ju znova opúšťam a točím doľava na nadjazd nad železnicou.

Po zjazde z nadjazdu končí asfaltka a začína betónová cesta. Končí až v Čachticiach, podľa mapy je to Kopaničiarska magistrála. Trochu to seká, ale normálne sa tam vyskytuje minimum áut ak vôbec nejaké. Čo bude cez víkend neviem. Keďže som po obede, káva bola, stúpam hore obcou a za železnou klietkou na námestí odbočujem doľava na hrad. Je to v podstate stále pomerne ostré stúpanie viac ako dva kilometre, kdesi v dvoch tretinách je rampa a parkovisko bez obsluhy, ale zato autákov habakuk. Autá sa vyskytujú aj tesne pod hradom, dokonca jedno na hradnom nádvorí, asi miestny šéf ide príkladom.

Reklama

[singlepic id=54706 w=540 h=320 float=center]

REKLAMA

heaven rest

Pohľad na hrad je celkom impozantný, prechádzam bránou čo som ju videl vo filme Dračie srdce. Hore brehom k bráne ako na starobylom kláštore, nie tak stará ani tak pekná, ale s takým malým otváracím okienkom. Za okienkom figuruje mládenec, keď ma začuje otvorí okienko a hovorí, že vstupné. Čakal som v okienku abatyšu, nevydalo. Vydal som 2,50 € a vyhandloval stráženie bicykla.

Takže som na hrade po neviem koľkých rokoch. Tak pekný som ho ešte nezažil. Neviem posúdiť kvalitu rekonštrukcie, zdá sa mi, že práce je tam ešte dosť. Ale možno je to zámer. Pokukám do blízky, pokukám do diaľky, položím oči na vláčik v doline, Piešťany v opare, pofotím a spokojný sa spustím dole z hradu.

Dosť ľudí, tak zosadám aj preto lebo klesanie je dosť ostré, nevidím za zátačky, idem na bezpečno kus peši. Nemám chuť niekoho zramovať. A aj ja sa mám celkom rád. Domov mažem po tej istej trase, keby bola bez smetiska na okraji Čachtíc bola by super, takto je len fajin.

Ak sa vám cez víkend dá, určite choďte, ak to dávate na kolesi, tak dobrý zámok so sebou. Myslím, že nádvorie bude obsadené a pochybujem, že by tam pustili naše Pnkoleská.

Pekný zážitok prajem.

Peter

Populárne články